Drukuj

dzieciDnia 21 października 2009 r. w Tarnowie – Mościcach odbyło się kolejne spotkanie Diecezjalnej Diakonii Życia. Rozpoczęliśmy od dzielenia się Słowem Bożym i wspólnej modlitwy różańcowej. Przy skromnym posiłku dzieliliśmy się życiem , doświadczeniami i posługą od ostatniego naszego spotkania.

Naszym zaproszonym gościem tym razem była pani Lilianna Kupaj. Z jej ust usłyszeliśmy piękne świadectwo o miłości do dziecka adopcyjnego. Pani Lilianna zrelacjonowała nam etapy swojego życia , jako kobiety pragnącej dziecka.Były to mówiąc w skrócie: usłyszenie, zaakceptowanie, przejście , znalezienie i podjęcie wezwania.

„ A kto by jedno takie dziecko przyjął w imię Moje mnie przyjmuje”(Mt. 18, 5)

Pani Lilianna podkreśliła, że małżeństwa, które nie mogą mieć dzieci przechodzą przez różne etapy: upokorzenie, złość, wstyd, pretensje do siebie nawzajem, pretensje do Pana Boga…

Dopiero wtedy, gdy doświadczą , że to jest plan Boży wobec ich małżeństwa najczęściej podejmują wezwanie i z tęsknotą wyczekują na dziecko z adopcji . Zawierzają wszystko Bogu i ofiarują mu swoją miłość . Zwróciła również uwagę na to, że dobrze jest mieć szacunek i wdzięczność dla rodziców biologicznych. Nie mamy prawa oceniać matki, która oddaje dziecko, często za tymi decyzjami kryją się ludzkie tragedie.

Odpowiedziała też na pytanie jak rozmawiać z małżeństwami bezdzietnymi – słuchać, ważna jest także terapia. Najpierw małżonkowie muszą poradzić sobie ze sobą, nauczyć się kochać, odbudować miłość małżeńską. Dzielić się z innymi miłością można wtedy , gdy ma się jej pod dostatkiem. Muszą sobie odpowiedzieć na pytanie: czy naprawdę pragną dobra dziecka, czy pragną uczestniczyć w jego życiu, czy jest to motywacja z braku, bo wszystkie metody włącznie z in vitro zawiodły. Zwróciła uwagę na to, że adoptowane dziecko ma prawo wiedzieć o swoich biologicznych rodzicach. To pomoże mu wyleczyć jego rany, oraz poczucie odrzucenia.

Na zakończenie ustaliliśmy datę kolejnego spotkania , które odbędzie się 30 stycznia 2010 r . w Brzesku w parafii św . Jakuba u ks. moderatora Józefa Bąka . Będzie to spotkanie opłatkowe . Uzgodniliśmy także rekolekcje DŻ w Szczawnicy w dniach od 12 – 14 marca 2010 r. Pragniemy , aby weszły one w stały kalendarz Diakoni Życia diecezji tarnowskiej . Chętnych bardzo serdecznie zapraszamy.

Zakończyliśmy nasze spotkanie Eucharystią , w czasie której ofiarowaliśmy Bogu małżeństwa bezdzietne a szczególnie te, które otrzymały i otworzyły się na łaskę adopcji.

Dziękujemy Bogu za dar spotkania, za formację , za wzajemne ubogacanie się i napełnienie Miłością Bożą w czasie danym nam przez Boga .

 

Chwała Panu

Janina i Mariusz Łuszczewscy z Nowego Sącza