Kurs animatora

Rekolekcje KODADŻ (Kurs Oazowy Dla Animatora Diakoni Życia) odbyły się w Żdzarach k. Nowego Miasta nad Pilicą w dniach 28 lipca – 06 sierpnia 2023r. Odpowiedzialnymi za rekolekcje byli Joanna i Błażej Kmieciak oraz ks. Marek Borowski.

Na rekolekcje przybyło jedenaście małżeństw z ośmiu diecezji. W rekolekcjach – w ramach prowadzonej przez diakonię wychowawczą formacji – uczestniczyło także czternaścioro dzieci oraz jedna dorosła osoba z niepełnosprawnością. Rekolekcje przebiegały w formie cyklu dwudniowych bloków tematycznych nawiązujących konstrukcją do naszego ruchu Światło Życie. Celem dnia  „ Światło” było poszerzanie wiedzy uczestników przez uczestnictwo w prelekcjach, celem dnia „Życie” – zdobywanie umiejętności praktycznych podczas warsztatów oraz tworzenie konspektów podczas spotkań w grupach. Bloki tematyczne dotykały zagadnień związanych z młodzieżą, płodnością, seksualnością, cierpieniem.

W naszej wspólnocie gościliśmy codziennie prelegentów i ekspertów skupiających się na poszczególnych, analizowanych danego dnia zagadnieniach.

Jako pierwsi wygłosili konferencję Magdalena oraz Piotr Ogrodowczyk od wielu lat posługujący w poradnictwie rodzinnym. Dotyczyła ona wychowania seksualnego młodzieży oraz dojrzewania do miłości. Następnie Paweł Lewicki, będący na co dzień psychologiem, zaprezentował nam temat: „Sztuka budowania bliskości. Jak  rozmawiać z młodzieżą o miłości  i  seksualności”. Agnieszka Marianowicz Szczygieł związana z Stowarzyszeniem Psychologów Chrześcijańskich oraz Prezes Instytutu Ona i On podjęła się w swoich dwóch konferencjach tematu psychospołecznych i etycznych aspektów homoseksualizmu. Katarzyna Łukomska oraz ks. Marek Borowski w swoim wystąpieniu przedstawili szczególnie ważne wątki związane z niepłodnością i bezdzietnością par, w tym par należących do religijnych wspólnot. Z kolei Magdalena Lesiak, Dyrektor Archidiecezjalnego Ośrodka Adopcyjnego w Łodzi skupiła naszą uwagę zarówno na temacie adopcji, jak i szeroko rozumianej straty osoby bliskiej.

Przez dwa dni mieliśmy okazję wysłuchać wykładów i uczestniczyć w warsztatach  Magdaleny Kleczyńskiej, specjalizującej się w terapii par. W swoich wystąpieniach i warsztatach odnosiła się na do wątków psychologicznych oraz duchowych aspektów seksualności małżeńskiej.

W trakcie naszych rekolekcji odwiedziło nas małżeństwo Justyny oraz Marka Kulasińskich, którzy przybyli  razem z swoją córeczką Hanią oraz synkiem Oktasiem. Mięliśmy okazję wysłuchać ich niezwykłego świadectwa życia z adoptowanym dzieckiem doświadczającym na co dzień poważnej niepełnosprawności fizycznej, wzrokowej oraz intelektualnej. Do grona prelegentów  dołączyli również niektórzy uczestnicy rekolekcji, którzy jako specjaliści podzielili się swoją wiedzą i doświadczeniem. Byli to: Dorota Nalepa, Joanna Smyczyńska, Joanna Wojtczak oraz Błażej Kmieciak, którzy zaprezentowali nam tematy dotyczące płodności i  niepłodności, naprotechnologii, wsparcia dla kobiet po przebytej aborcji,  prawa aborcyjnego oraz wyzwań, przed którymi stoją hospicja perinatalne.

Rekolekcje zawierały w swoim planie również kurs prelegenta, w którego części teoretycznej wzięli udział wszyscy uczestnicy, natomiast jedno małżeństwo uczestniczyło w nim w sposób czynny, doskonaląc i ćwicząc swój warsztat przed wspólnotą oraz prowadzącymi kurs – Agnieszką i Aleksandrem Jaromin.

Joanna i Błażej Kmieciak