Poznań: rekolekcje o. Ksawerego Knotza początkiem duszpasterstwa małżeństw

O. Ksawery KnotzRekolekcje dla małżeństw pt. „Seks dla kochających Boga”, jakie odbyły się w miniony weekend w parafii oo. Zmartwychwstańców na poznańskiej Wildzie zapoczątkowały duszpasterstwo małżeństw. Rekolekcje poprowadził znany duszpasterz małżeństw, kapucyn o. Ksawery Knotz a uczestniczyło w nich 51 par z różnych, także poza poznańskich parafii.

Od piątkowego wieczora, przez dwa kolejne dni, o. Knotz specjalizujący się w etyce seksualnej głosił konferencje, podczas których m.in. zachęcał małżonków do rozmów na temat seksu, troski o tę sferę życia oraz przybliżał jej piękno. Pary małżeńskie spotykały się także w mniejszych grupach, w których mogły podzielić się odpowiedziami na zadane pytania. By umożliwić uczestnictwo w rekolekcjach obojgu małżonkom, organizująca je parafia zapewniła nie tylko posiłki, ale także opiekę wszystkim zgłoszonym przez rodziców dzieciom.

Jak wyjaśnia o. Knotz w rozmowie z KAI. „Ludzie nie widzą w swoim życiu seksualnym przestrzeni wolności, którą daje im Bóg. Trzeba im najpierw tę przestrzeń wolności pokazać, żeby zobaczyli co się w niej mieści, czyli najpierw, żeby zobaczyli dobro, aby dzięki temu mieli wyczucie, co jest złe” − tłumaczy kapucyn.

O. Knotz zauważa też, że poruszając w duszpasterstwie temat seksualności, często nie zauważa się ludzkich lęków, co tworzy mur w komunikacji. „Dopiero kiedy się pokaże małżonkom, i ja staram się to robić, że życie seksualne jest wymyślone przez Pana Boga i że Bóg chce tutaj ludzkiego szczęścia, co więcej, że to wszystko dalekie jest od represyjnej mentalności, to ludzie przestają się bać i słuchają. Wtedy okazuje się, że są w nich ogromne pokłady dobra, troski o siebie, miłości, która była skrępowana lękami i niepewnością” − opowiada.

Z uznaniem kapucyn wyraża się też o propozycji, jaką złożyła wszystkim uczestniczącym w rekolekcjach małżonkom parafia pw. Zmartwychwstania Pańskiego, która je zorganizowała. Zaproszono bowiem wszystkie chętne małżeństwa do zaangażowania się w przeznaczone dla nich duszpasterstwo, którego pierwsze spotkanie odbędzie się już 8 marca.

„Obserwuję, że współcześni małżonkowie są zostawieni sami sobie. Mam też wrażenie, że nie otrzymują oni żadnego wsparcia ze strony państwa” − mówi ks. proboszcz Adam Błyszcz, zmartwychwstaniec dodając, że zależy mu na tym, aby rekolekcje prowadzone przez o. Knotza stały się początkiem duszpasterstwa małżeństw w jego parafii. „Zależy mi na stworzeniu środowiska, w którym małżonkowie mogliby znaleźć wsparcie innych małżonków i żeby to służyło ich rozwojowi. Chodzi po prostu o to, żeby małżeństwa towarzyszyły małżeństwom” − wyjaśnia kapłan.

Więcej informacji o propozycjach duszpasterskich poznańskiej parafii pw. Zmartwychwstania Pańskiego można znaleźć na www.poznancr.pl.

O. Ksawery Knotz, kapucyn urodził się w 1965 r., a wyświęcony na kapłana został w 1991 r. Jest doktorem teologii pastoralnej, autorem książek „Akt małżeński”, „Seks, jakiego nie znacie”, „Nie bój się seksu”, „Puzzle małżeńskie”, a także redaktorem naczelnym portalu internetowego www.szansaspotkania.net.

 

Katolicka Agencja Informacyjna

You Might Also Like

Leave a Reply