Siedlce: marsz w obronie życia

Fot. EJSTrzysta osób wzięło udział 28 grudnia w Siedlcach w 15. marszu w obronie życia. Poprzedziła go Msza św. w katedrze, odprawiona pod przewodnictwem biskupa siedleckiego Zbigniewa Kiernikowskiego. Organizatorami wydarzenia były: Domowy Kościół, gałąź rodzinna Ruchu Światło – Życie i Diakonia Życia. Podobne marsze przeszły ulicami innych miast diecezji siedleckiej, m.in.: Białej Podlaskiej, Łukowa, Garwolina, Parczewa i Włodawy.

W homilii bp Kiernikowski mówił o głębokim sensie symbolicznym rzezi niewiniątek. – Bóg poświęcił życie niewinnych dzieci dla ratowania swojego Syna po to, żeby ten przeszedłszy drogę człowieka stał się ratunkiem dla wszystkich grzeszników. Możemy więc przyznać się do Boga, który ze śmierci wyprowadza życie – nauczał biskup siedlecki.

Dalej podkreślił, że ludzkie życie ma wielką wartość, ale nie wartość absolutną i to Bóg jest Panem życia i śmierci. – We współczesnym świecie są ludzie, którzy manipulują życiem, są też tacy, którzy podobnie jak Herod życie niszczą. Dlatego chcemy dzisiaj – w łączności z innymi osobami wierzącymi w naszej Ojczyźnie – dziękować Bogu za dar życia; chcemy doceniać wszystkich, którzy troszczą się o życie, podejmując adopcję. Wyznajemy, że każde życie ma sens, ale też każda śmierć – nawet niesprawiedliwa i zadana bezbronnym też ma swój sens w planie Bożym. Wyznajemy naszą wiarę w świętość życia małżeńskiego i rodzinnego – mówił bp Kiernikowski.

Zaznaczył przy tym, że właściwa relacja małżeńska to relacja męża i żony, otwartych na życie. – Razem z Maryją, Matką, która wiernie służyła życiu, dziękujmy za życie i śmiertelność, przez którą możemy wracać do Boga – źródła życia – mówił.

Po Eucharystii biskup siedlecki wraz z kapłanami, osobami konsekrowanymi oraz liczną grupą wiernych świeckich wziął udział w marszu, który przeszedł z kościoła katedralnego do parafii św. Stanisława BM. W marszu wzięli również udział poseł Krzysztof Tchórzewski, prezydent Siedlec Wojciech Kudelski oraz wiceprezydent Jarosław Głowacki. Podczas drogi rozważano tajemnice różańca.

– Marsz jest nie tylko okazją do publicznego zamanifestowania naszego szacunku wobec ludzkiego życia oraz poparcia dla małżeństwa i rodziny, ale stanowi też sygnał dla rządzących, by problematyka rodzina była bardziej obecna w sferze publicznej – powiedział Andrzej, uczestnik marszu. – Chcemy służyć Ewangelii życia, świadczyć, że jesteśmy jednością, gromadzimy się wspólnie, aby pokazać, że zabijanie nienarodzonych dzieci jest grzechem, który niszczy rodzinę, społeczeństwo i którego nigdy nie zaakceptujemy – dodała inna uczestniczka marszu.

Marsz zakończył się w kościele św. Stanisława, gdzie ks. dr Jerzy Duda wygłosił katechezę pt. „Obrona życia poczętego w nauczaniu Kościoła pierwszych wieków”. Po katechezie odbyło się nabożeństwo dziękczynne za dar życia i ekspiacyjne za grzechy przeciwko życiu zakończone modlitwą Benedykta XVI w intencji życia ludzkiego oraz Apelem Jasnogórskim. Marsz jest zwieńczeniem dziewięciomiesięcznego okresu modlitwy Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego podjętej w kościołach diecezji siedleckiej w Uroczystość Zwiastowania Pańskiego.

Marsz został zorganizowany przez Domowy Kościół, gałąź rodzinną Ruchu Światło – Życie i Diakonię Życia. Marsze w obronie życia odbyły się również w innych miastach diecezji siedleckiej, m.in. Białej Podlaskiej, Parczewie, Garwolinie, Włodawie i Łukowie.

 

Katolicka Agencja Informacyjna

You Might Also Like

Leave a Reply