Słowacja: watykański purpurat zaapelował o ochronę życia ludzkiego

Kard. Raymond Leo BurkeO obronę życia ludzkiego w każdej jego fazie, od poczęcia do naturalnej śmierci oraz o jasne świadectwo odnośnie do jego godności zaapelował wczoraj w Bratysławie prefekt Najwyższego Trybunału Sygnatury Apostolskiej, kard. Raymond Leo Burke. Amerykański purpurat kurialny przybył na Słowację w minioną niedzielę, a głównym celem jego pięciodniowej wizyty w tym kraju jest udział w rozpoczynającym się dziś w Spiskiej Kapitule XVI Sympozjum Prawa Kanonicznego.

Wczoraj kard. Burke wraz z przewodniczącym słowackiego episkopatu, abp. Stanislawem Zvolenským modlił się przy pomniku dzieci nienarodzonych. W modlitwie wzięli też udział liczni przedstawiciele życia społecznego i politycznego Republiki Słowackiej. Przy tej okazji watykański gość zaapelował o wyraźne świadectwo o prawdzie życia ludzkiego oraz godności małżeństwa kobiety i mężczyzny, ukierunkowanego z natury na rodzenie przyszłych pokoleń. Wyraził życzenie, aby jego wizyta pomogła sprawie obrony życia na Słowacji. Prefekt Najwyższego Trybunału Sygnatury Apostolskiej rozmawiał również ze słowackimi aktywistami Ruchu Obrony Życia.

Natomiast w ramach XVI Sympozjum Prawa Kanonicznego kard. Burke mówił dziś rano o zadaniach, jakie w Kościele powszechnym pełni kierowany przez niego Najwyższy Trybunał Sygnatury Apostolskiej. Jutro rano kwestie związane z wydaleniem ze stanu duchownego omówi na tym forum podsekretarz Kongregacji ds. Duchowieństwa, ks. prał. Antonio Neri, zaś po południu o nowościach jurysprudencji Roty Rzymskiej i nowych kompetencjach tego trybunału będzie mówił ks. prał. Grzegorz Erlebach – kapłan diecezji opolskiej od wielu lat pracujący w Rocie Rzymskiej. W czwartek na XVI Sympozjum Prawa Kanonicznego głos zabiorą biskupi i eksperci ze Słowacji i Czech.

 

Katolicka Agencja Informacyjna

You Might Also Like

Leave a Reply