Chrystus Sługa – ΧΡΙΣΤΟΣ ΔΙΑΚΟΝΟΣ

Oto mój Sługa, którego podtrzymuję. Wybrany mój, w którym mam upodobanie. Sprawiłem, że Duch mój na Nim spoczął. Iz.42,1

26-27 września br. w parafii Chrystusa Króla w Nowogrodzie Wołyńskim na Ukrainie, kolejny raz przeżywaliśmy Szkołę Animatora, którą poprowadził ks. Roman Bezszkury.

W jaki sposób wzbudzić w sobie ducha służby? Czy, gdy podam komuś szklankę wody, mogę nazwać to służbą? Diakonia pochodzi od słowa „diakonos” czy od słowa „dulos”, co oznacza niewolnika, najniższego sługę? Czy ktoś z nas pragnie być niższym od niewolnika? Czy Jezus chce, żebyśmy byli takimi sługami? Na takie pytania starali się odpowiedzieć animatorzy podczas spotkania formacyjnego.

W piątek przede Mszą Świętą, która rozpoczęła Szkołę Animatora, każdy uczestnik otrzymał ręcznik, na którym był napis: „Jestem sługą Chrystusa”. Po zakończonej Liturgii młodzież spotkała się w małych grupach, aby podzielić się doświadczeniem służenia we wspólnocie. Za przykładem Jezusa jeden drugiemu umywaliśmy nogi, pokazując w ten sposób,że służba i dzielenia są istotą naszego życia. Większość młodzieży powiedziała później, iż łatwiej było myć komuś nogi niż pozwolić, aby im je umyto.

W sobotę przyglądaliśmy się charyzmatowi naszego Ruchu. Zwróciliśmy uwagę na znak ΦΩΣ-ZΩΗ, Światło-Życie. Starochrześcijański symbol oznacza Chrystusa, który jest Światłością świata.Ten znak pokazuje na proces wyzwolenia, jak powiedział Jezus: Poznacie prawdę, a Prawda Was wyzwoliJ.8,32. Jak podkreślił ks. Roman, wyzwolenie możemy osiągnąć w naszym życiu poprzez przyjęcie światła na równi rozumem i sercem. Aby światło dawało plony, potrzebne jest działanie Ducha Świętego w sercu człowieka. Do nawrócenia przygotowuje nas Słowo Boże, które pokazuje nam prawdę o nas samych.

Słuchaliśmy, jaki powinien być animator. Podczas Szkoły Modlitwy, którą dla nas przygotował P.Wasyl Maslij z Domowego Kościoła, rozważaliśmy modlitwę Jezusa, w której można dostrzec służbę naszego Pana. Animatorzy starali się odpowiedzieć na pytanie, jak ważną jest modlitwa w Duchu Świętym.

Po południu chłopcy przedstawili pantonimę na temat wyzwolenia i radości ze służby Jezusowi. Dziewczęta w ukraińskich „wyszywankach”, z tańcem uwielbienia wprowadzały Jezusa w Najświętszym Sakramencie.

Ksiądz Roman na zakończenie adoracji każdego indywidualnie błogosławił Najświętszym Sakramentem. Dla młodzieży było to głębokim wyznaniem wiary. Oto Jezus Żywy, Zmartwychwstały, znowu i znowu służy i udziela swoich łask. Na zakończenie Kursu Animatora wszyscy otrzymali imprimatur, dokument, który potwierdzał oddanie na służbę Bogu i Kościołowi. Wychodziliśmy z kościoła z owocami, jakie miały nam przypominać o dobrych plonach które powinien przynosić sługa.

O Chryste! Uczyń tak, by mógł się stać sługą i być sługą twojego panowania.Sługą Twojego słodkiego panowania.Sługą Twojej władzy, która nie przemija. Uczyń tak, bym mógł być slugą! Jeszcze bardziej sługą Twoich sług! św. Jan Paweł II

s. Marietta Miksa