Struktura osobowa Diakonii Ruchu ¦wiat³o-¯ycie w aspekcie zró¿nicowanych zadañ

* w zakresie budowania jedno¶ci Ruchu na wszystkich p³aszczyznach

Diakonia Jedno¶ci (w latach 3.05.1993-12.12.2000 Centralna Diakonia Moderacji Ruchu (CDMR))
Koordynuje i inspiruje dzia³alno¶æ wszystkich diakonii w duchu jedno¶ci. Stoi wiêc ona w jednym rzêdzie z innymi diakoniami, ale zarazem jako ogniwo centralne, zapalaj±ce wszystko. W jej sk³ad wchodz± odpowiedzialni za poszczególne diakonie specjalistyczne na odpowiednim stopniu. (wiêcej o diakonii)
Moderacji (do 12.12.2000 Prezydium CDMR)
Jest widzialnym znakiem jedno¶ci, koordynuje wielo¶æ s³u¿b i charyzmatów w nadrzêdnej jedno¶ci ("sekretariat moderatorów" na poszczególnych szczeblach). (wiêcej o diakonii)
Jedno¶ci wewnêtrznej
Zabiega wewn±trz Ruchu o faktyczne nawi±zanie i pielêgnowanie ³±czno¶ci, jedno¶ci i dialogu, przez kontakty listowe, aran¿owanie spotkañ i zgromadzeñ z ró¿nymi osobami, o¶rodkami, instytucjami. Organizuje Dni Wspólnoty Diakonii Diecezjalnych (DWDD). (wiêcej o diakonii)
Jedno¶ci zewnêtrznej
Zabiega o faktyczne nawi±zanie i pielêgnowanie ³±czno¶ci, jedno¶ci i dialogu, przez kontakty listowe, aran¿owanie spotkañ i zgromadzeñ z ró¿nymi osobami, o¶rodkami, instytucjami. (wiêcej o diakonii)
Formacji Diakonii
Przygotowuje i przeprowadza ORD, troszczy siê o znajomo¶æ i weryfikacjê wszystkich osób stanowi±cych diakoniê Ruchu ("dzia³ kadr", "wydzia³ personalny"). (wiêcej o diakonii)
Mass-Mediów
Diakonia, która powsta³a jako zwornik dzia³añ podejmowanych przez diakoniê s³owa, ¶wiadectwa i ¶rodków przekazu. Obecnie, w dobie rozwoju multimediów zaciera siê granica miêdzy ró¿nymi rodzajami przekazywania informacji. Cz³onkowie diakonii pos³uguj± na rzecz Ko¶cio³a i Ruchu poprzez aktywn± obecno¶æ w ¶wiecie mass-mediów. Wydaje pismo formacyjne "Wieczernik" oraz redaguje strony internetowe R¦-¯. (wiêcej o diakonii)
¦rodków Przekazu
W³±cza w dzia³anie Ruchu inne (poza drukiem) ¶rodki przekazu spo³ecznego (film, radio, telewizjê, kasety, prze¼rocza, itp.). (wiêcej o diakonii)
¦wiadectwa
Zajmuje siê wszystkim co dotyczy prezentowania Ruchu oraz informowania o nim zarówno w ramach samego Ruchu jak i na zewn±trz. Wydawane s± pisma prezentuj±ce obraz Ruchu: pismo "Oaza". (wiêcej o diakonii)
S³owa
Dba aby s³owo pisane i drukowane dociera³o we w³a¶ciwym czasie do wszystkich cz³onków i wspólnot Ruchu i do ludzi oraz ¶rodowisk pragn±cych korzystaæ z pomocy Ruchu. Zadania te podejmuje Instytut ks. Franciszka Blachnickiego. (wiêcej o diakonii)
¦rodków Materialnych
Inspiruje i organizuje dzielenie siê dobrami materialnymi w ramach Ruchu i troszczy siê o materialne uwarunkowania jedno¶ci. Akcj± podjêt± przez Ruch w tym zakresie jest Fundacja "¦wiat³o-¯ycie". (wiêcej o diakonii)
Oaz Rekolekcyjnych
S³u¿y wszystkim sprawom zwi±zanym z oazami rekolekcyjnymi (g³ówn± metod± dzia³ania Ruchu) ró¿nego rodzaju, typu, stopnia. (wiêcej o diakonii)
Liturgii
Stanowi "zaplecze" dla formacji liturgicznej i realizacji odnowy liturgii, w której Ruch, zgodnie z Konstytucj± o Liturgii, widzi "¼ród³o i szczyt" ¿ycia Ko¶cio³a. Do 1995 roku Ruch podejmowa³ odpowiedzialno¶æ za Krajowe Duszpasterstwo S³u¿by Liturgicznej (KDSL). Diakonia redaguje "¯ycie Liturgi±". (wiêcej o diakonii)
Muzyczna
(wiêcej o diakonii)
Wspólnoty Lokalnej
S³u¿y parafiom i innym wspólnotom lokalnym, które pragn± ca³o¶ciowo realizowaæ posoborowy model parafii wspólnotowej. Diakonia ta organizuje sympozja "Koinonia" i redaguje biuletyn dokumentuj±cy te spotkania. (wiêcej o diakonii)

* w zakresie wyzwolenia ¶rodowisk od wszelakich zniewoleñ

Modlitwy
S³u¿y o¿ywianiu i podtrzymywaniu w Ruchu ducha i form modlitwy (¶rodek o¿ywiania i dzia³ania Ruchu), g³ównie poprzez organizowanie Oaz Modlitwy (OM). Zajmuje siê równie¿ tzw. charyzmatycznymi ruchami modlitewnymi. Redaguje "Siloe" - List do oaz modlitwy i grup modlitewnych. (wiêcej o diakonii)
Wyzwolenia
S³u¿y wszelkim akcjom i pracom podejmowanym przez Ruch w celu wyzwolenia cz³owieka z wszelkiej niewoli wewnêtrznej - szczególnie akcji Krucjaty Wyzwolenia Cz³owieka (KWC). W Katowicach dzia³a O¶rodek Profilaktyczno-Szkoleniowy im. ks. Franciszka Blachnickiego (OPSFB). Diakonia wydaje pismo KWC "Eleuteria". (wiêcej o diakonii)
¯ycia
S³u¿y sprawom zwi±zanym z obron± ¿ycia od poczêcia do naturalnej ¶mierci. Wspó³pracuje z innymi ruchami obrony ¿ycia. (wiêcej o diakonii)
Narodu
Inspiruje i przypomina o konieczno¶ci spo³ecznego zaanga¿owania i odpowiedzialno¶ci cz³onków Ruchu za obecno¶æ w ¶wiecie. Z inspiracji ks. F. Blachnickiego wydawano pismo "Prawda-Krzy¿-Wyzwolenie", powsta³a Chrze¶cijañska S³u¿ba Spo³eczna Prawda + Wyzwolenie (ChSS P+W) a pó¼niej, na emigracji Chrze¶cijañska S³u¿ba Wyzwolenia Narodów (ChSWN). W kraju ¶rodowisko Diakonii Narodu odrodzi³o siê wokó³ ks. Zmartwychwstañców wydaj±c pismo "Emaus". (wiêcej o diakonii)
Mi³osierdzia
S³u¿y wszelkim dzia³aniom charytatywnym, które musz± byæ podejmowane przez Ruch dla realizowania najwiêkszego Chrystusowej mi³o¶ci, szczególnie wobec tych, którzy po wyzwoleniu wymagaj± dalszej troski i opieki. Konkretnym zaanga¿owaniem Ruchu w tê pos³ugê jest prowadzenie o¶rodka "Dom Chleba"(Betlejem) oraz wspó³praca z "Caritas" (wiêcej o diakonii)


* w zakresie systematycznej formacji ku chrze¶cijañskiej dojrza³o¶ci

Ewangelizacji
S³u¿y dzie³u ewangelizacji, która ma doprowadziæ ludzi do podstawowej jedno¶ci wiary przez przyjêcie w jednym Duchu ¦wiêtym - jednego Zbawiciela i Pana Jezusa Chrystusa. Akcj± podjêt± przez Ruch w ramach tej pos³ugi jest plan "Ad Christum Redemptorem"(ACR) oraz wspó³praca w dziele "Ewangelizacja 2000". Diakonia wydaje biuletyn "Ad Christum Redemptorem"(ACR). (wiêcej o diakonii)
Deuterokatechumenatu
S³u¿y dzie³u formacji na poziomie dzieciêcym, m³odzie¿owym, akademickim, m³odzie¿y pracuj±cej i doros³ych w celu pe³nego w³±czenia do ¿ycia w jedno¶ci we wspólnocie Ko¶cio³a. (wiêcej o diakonii)
Wspólnoty Rodzinnej
S³u¿y dzie³u odnowy rodzinnego katechumenatu oraz wspólnoty rodzinnej jako domowego Ko¶cio³a. Wydaje ">>Domowy Ko¶ció³<< - list do wspólnot rodzinnych Ruchu ¦wiat³o-¯ycie". Inspiruje, koordynuje i animuje pracê krêgów rodzin Domowego Ko¶cio³a. (wiêcej o diakonii)


O bie¿±cej pos³udze diakonii w Ruchu, Ko¶ciele i ¶wiecie mo¿na przeczytaæ w dziale "Aktualno¶ci"


Ostatnia modyfikacja: