Dni wiary 2015 w Pradze

Umiłowani Bracia i Siostry w Jezusie Chrystusie,

Arcybiskup Pragi, abp Dominik Duka zdecydował o terminie wielkiej ewangelizacji Pragi Czeskiej. Odbędzie się ona w pierwszym tygodniu czerwca (30 V – 6 VI 2015 r.) pod nazwą „Dni wiary 2015“. To ważne wydarzenie dla naszego kraju.

Zaangażowanie w nim to w tym roku główne zadanie dla czeskiego Ruchu Światło-Życie.

Zapraszamy do współpracy oazowych ewangelizatorów z sąsiednich państw. Pokładamy wielką nadzieję w polskiej Oazie. Liczymy na waszą pomoc!

Naszym zadaniem jest zapewnienie atmosfery modlitewnej w kościele św. Krzyża, który powinien zostać modlitewnym centrum całej ewangelizacji, to znaczy otwartym miejscem modlitwy dla mieszkańców Pragi.

Naszym pragnieniem jest również zorganizowanie ewangelizacji ulicznej nieopodal kościoła, w miejscu, w którym zaczyna się strefa dla pieszych. Ewangelizacja uliczna będzie miała miejsce dwa razy w ciągu dnia – najpierw w godzinach 1230-1530, a później 1730–2030. Za każdym razem przedstawimy następujący program: 3-5 minut pantomima ewangelizacyjna, 3 minuty świadectwa, 3-5 minut muzyka na żywo/taniec (całość ok. 10 – 15 minut, powtarzało by się to 3-4 razy po ok. 30-60 min.) Poza tym, planujemy przeprowadzić rozmowy ewangelizacyjne, mieć bezpośredni kontakt z ludźmi.

Potrzebujemy waszej pomocy w tych sprawach, gdzie znajomość języka czeskiego nie jest konieczna: pantomima, muzyka, taniec.

Informacje praktyczne:

Ewangelizację Pragi rozpoczniemy w sobotni wieczór 30 maja wspólną modlitwą Taize. Nasz program rozpoczniemy w niedzielę 31 maja o godzinie 1230. Program kończymy w sobotę 6 czerwca o godzinie 1800. Następnie dołączymy do pozostałych grup uczestniczących w głównych wydarzeniach tego dnia. Weźmiemy udział w koncercie na Staromestskem namesti i w nocnej Procesji Światła ulicami praskiej starówki.

Noclegi (aż dla 70 osób) są zapewnione na peryferiach Pragi: duże pokoje, wyposażone w materace. Można przyjechać również na krótszy okres czasu.

Finanse: Niestety, nie jesteśmy w stanie w całości pokryć wszystkim kosztów wyżywienia i noclegów. Mamy nadzieje, że środki finansowe uzbieramy w trakcie misji (Opatrzność!). Prosimy o Waszą pomoc finansową, w miarę możliwości.

Zainteresowanych prosimy o kontakt z Krystianem Kukuczką: tesin.kukuczka@interia.pl.

Do zobaczenia w Pradze!

Niech zstąpi Twój Duch i odnowi oblicze ziemi, tej ziemi!

Niech zstąpi Twój Duch i odnowi oblicze ziemi, tej ziemi!

Niech zstąpi Twój Duch i odnowi oblicze ziemi, tej ziemi!

Ks. Jan Rajlich, moderator krajowy Ruchu w Czechach,

Hana Klára Němečková, odpowiedzialna czeskiej Diakonii Ewangelizacji

Marek Kuchta, odpowiedzialny za udział Oazy w praskiej ewangelizacji

 

Czym są Dni wiary 2015?

Dni Wiary to tygodniowy program ewangelizacyjny, który odbędzie się w Pradze na początku czerwca 2015 roku. Celem programu jest zainteresowanie jak największej liczby mieszkańców miasta działalnością miejscowego Kościoła, stworzenie klimatu do zapoznania się z osobą Jezusa Chrystusa oraz zaoferowanie dalszych kontaktów z miejscowymi ośrodkami chrześcijańskimi.

 

Kto przygotowuje Dni wiary 2015?

Inicjatorem oraz organizatorem Dni Wiary w Pradze jest Wydział ds. Duszpasterskich Archidiecezji Praskiej. W przygotowaniu programu uczestniczy wiele ruchów, wspólnot zakonnych, grup ewangelizacyjnych oraz pojedynczych osób. W program włączy się wiele miejscowych wspólnot parafialnych, wspólnot ewangelickich oraz grup z zagranicy.

Co będzie się działo podczas Dni wiary?

Chcemy zaoferować mieszkańcom Pragi wielobarwny, ciekawy program, który zaprezentuje Kościół w całym Jego bogactwie. Oto jego istotne linie:

Wydarzenia będą miały miejsce głównie w centrum miasta. W każdym z dużych klasztorów oo. Dominikanów, oo. Franciszkanów i oo. Augustianów zostanie zaprezentowany odrębny program: wykłady, modlitwa, imprezy kulturalne, program dla dzieci, itd. Na ulicach miasta będą działać tzw. Latające Zespoły, których zadaniem będzie dawanie świadectwa poprzez muzykę, pantomimy oraz krótkie występy. W tych punktach zamieszczone zostaną również namioty, gdzie będzie się znajdował punkt kontaktowy oraz wystawa tematyczna. Dla wielkich osiedli, znajdujących się na obrzeżach Pragi, przygotowujemy programy lokalne. Znaczący jest współudział praskich wspólnot parafialnych.

Wydarzeniem kulminacyjnym będzie koncert na Rynku Staromiejskim oraz nocny Pochód Światła przez centrum Pragi.

Oficjalne strony internetowe wydarzenia: http://www.dnyviry.cz/