Dzień moderatora

Centralna Oaza Matka nie kończy się wraz z obiadem niedzielnym, lecz w poniedziałek, w dniu święta Najświętszej Maryi Panny, Matki Kościoła.

fot. Aleksandra Rogowska

Z samego rana zgromadziliśmy się na Jutrzni w Kaplicy Chrystusa Sługi, a Liturgii przewodniczył ks. Mariusz Foltyński, moderator diecezjalny Ruchu w diecezji częstochowskiej i moderator filialny filii śląskiej. W swoim słowie nawiązał zarówno do czytania, jak i do faktu, iż ostatni dzień COM to także Dzień Moderatora oraz Święto Instytutu Niepokalanej Matki Kościoła.

fot. Aleksandra Rogowska

O 9:00 w Namiocie Światła rozpoczęło się Kolegium Moderatorów. Ostatni raz ks. bp Adam Wodarczyk poprowadził to spotkanie jako moderator generalny Ruchu Światło-Życie zaczynając od podsumowania swojej kadencji. Podejmował następnie m.in. kwestię Światowych Dni Młodzieży, Kongregacji Odpowiedzialnych, omówił teczkę roku. Od odpowiedzialnych za niektóre diakonie centralne (m.in. CDL, CDM, CDOR, CDW) usłyszeliśmy o najbliższych planach diakonii.

fot. Aleksandra Rogowska

Pogoda nas tego dnia nie rozpieszczała. Jeśli w poprzednie dni mżyło i istniała jedynie możliwość, że tak porządnie się rozpada, to ów porządny deszcz spadł właśnie w poniedziałek. Decyzją ks. biskupa Eucharystia zatem została odprawiona w Kaplicy Chrystusa Sługi. Może było i ciasno, może i niektórzy pierwszy raz mieli okazję mszę św. przeżyć, siedząc w kaplicy na podłodze, ale za to nikt nie zmarzł. W gronie celebransów byli księża świętujący jubileusz 25. lecia kapłaństwa: ks. Jozef Heske moderator ze Słowacji i ks. Tomasz Zaczkiewicz pallotyn, a także ks. Jacek Herma, który 25 maja 30 lat temu wraz z trzema kapłanami przyjął święcenia kapłańskie w Carlsbergu z rąk biskupa Wesołego.

fot. Aleksandra Rogowska

Dzień Moderatora zgromadził ponad 30 kapłanów. I w tym właśnie gronie na zakończenie Eucharystii, za pośrednictwem ks. Wojciecha Ignasiaka, moderatora UKChS, zebrani w Kaplicy podziękowali ks. biskupowi Adamowi za 8 lat posługi w Ruchu jako moderatora generalnego, za jego trud i uśmiech, za karcenie i miłość, przywracanie do pionu i trzymanie jednej linii w jedności z biskupami.

fot. Aleksandra Rogowska

 

fot. Aleksandra Rogowska

Po Eucharystii przeszliśmy pod figurę Niepokalanej, przy której odmówiliśmy akt konstytutywny Ruchu, zawierzając kolejny raz dzieło Oazy Maryi, Niepokalanej Matce Kościoła. Radość serca była tym większa, iż w tym momencie deszcz przestał padać i wyjrzało słońce.

fot. Aleksandra Rogowska

 

fot. Aleksandra Rogowska

fot. Aleksandra Rogowska

fot. Aleksandra Rogowska

Nadszedł czas rozstania i powrotu do domów. Biskup Adam po obiedzie, chcąc jeszcze się z wszystkimi pożegnać, podawał każdemu rękę.

Tegoroczna Centralna Oaza Matka była rekordowa pod względem ilości uczestników (blisko 700 osób), historyczna z racji funkcji biskupa i moderatora generalnego w jednej osobie – ks. biskupa Adama. Obyśmy treści zasłyszane u źródła nie zatrzymywali tylko dla siebie, lecz W MOCY DUCHA ŚWIĘTEGO szli i głosili radosną nowinę wszystkim, których spotkamy.

Agnieszka Wałkiewicz