Spis treści

Tworzenie serwisu

1. Co to znaczy dobry serwis?

Dobry serwis, to taki, który potrafi zainteresować internautę, przyciągnąć jego uwagę. Istotne są też wrażenia estetyczne odbierane przez osobę oglądającą. Brak gustu twórcy zniechęca do oglądania. Najważniejsze jednak są teksty, obrazki i inne rzeczy umieszczane na stronie. Jeśli informacje będą wartościowe to strona będzie żyć własnym życiem. Mam nadzieję, że na tej stronie jest wystarczająca ilość informacji. :)

2. Jak zdobyć internautę?

Znasz powiedzenie: „Reklama dźwignią handlu”? No, więc trzeba stronę rozreklamować. Należy postarać się, aby wyszukiwarki ją zaindeksowały (wypełnia się w tym celu odpowiedni formularz), umieścić odsyłacz do strony w wielu miejscach w sieci, przekazać przyjaciołom…

3. Chcę zrobić stronę. Od czego zacząć?

Od pomysłu. Jak masz pomysł i wiesz czego chcesz, to już połowa sukcesu. Zastanów się, jaką postać będzie miała twoja strona, czy będzie zawierać grafikę, czy też nie. W międzyczasie proponowałbym naukę języka HTML, jeśli tego jeszcze nie umiesz. :) Dobrym pomysłem jest uczenie się na cudzych stronach. Wchodzisz na stronę i zadajesz sobie pytanie jak on to zrobił? Nic prostszego. Prawym klawiszem wywołujesz menu kontekstowe i wybierasz lewym „Pokaż Źródło”. Możesz przetestować to na tej stronie. :)

4. Gdzie znaleźć pomoc?

Wygooglaj

5. Jakich narzędzi używać?

Do stworzenia pliku html wystarczy najzwyklejszy edytor tekstu.

6. Co to jest WYSIWYG?

WYSIWYG (ang. What You See It What You Get) czyli to, co widzisz to dostajesz, polega to na tworzeniu strony w specjalnych programach, które tworzą kod html na podstawie tego, co chcemy (np.: tu wstaw obrazek). Naszym celem jest ustawienie tylko jak poszczególne elementy mają wyglądać i gdzie się znajdować. Z reguły kod takiej strony jest znacznie większy, gdyż program dodaje wiele zbędnego kodu.

7. Zrobiłem stronę. Co dalej?

Zatem najwyższy moment udostępnić ją publiczności, czyli w Internecie. :)

8. Jak umieścić stronę na serwerze za pomocą programu ftp?

Wszystkie polecenia potwierdzamy wciśnięciem klawisza Enter.

Opracował: Kamil Mętrak

9. Wybrane polecenia programu ftp.

help - wypisuje wszystkie komendy; wpisując help nazwa_komendy można dowiedzieć się więcej

get, mget - pobranie plików ze zdalnego komputera na lokalny.

ls lub dir - wyświetlenie zawartości katalogu

cd .. - powrót z podkatalogu

del - skasowanie pliku

mkdir - utworzenie katalogu

rmdir - usunięcie katalogu (musi być pusty)

ren - zmiana nazwy pliku

Opracował: Kamil Mętrak

10. Jak umieścić stronę na serwerze za pomocą programu WinSCP2?

Opracował: Adam „koliber” Nowakowski

11. Co to jest strona statyczna?

Jest to strona, która się nie zmienia dopóki nie zostanie zmieniony plik źródłowy, czyli dopóki autor strony nie zmieni zawartości pliku.

12. Co to jest strona dynamiczna?

Oprócz stron statycznych w serwisie można używać także programów/skryptów tworzących strony dynamicznie, a więc stron, które są tworzone w momencie żądania tej strony przez klienta.

Na tego typu programy przeznaczony jest podkatalog cgi-bin w katalogu domowym serwisu.