Narzędzia użytkownika

Narzędzia witryny


linux

Linux

1. Co to jest Linux?

Linux jest to system operacyjny stworzony na bazie Uniks przez Linusa Torvaldsa. W systemie Linux można pracować zarówno w interfejsie tekstowym jak i graficznym (np.: KDE, Gnome, X Window). System jest rozpowszechniany darmowo, stąd jego coraz większa popularność. Z sieci Internet można ściągnąć również kod źródłowy systemu. Linux jest pewną alternatywą dla systemów operacyjnych firmy Microsoft. Oprócz tego, że jest darmowy, jest także uznawany za system stabilniejszy, o wiele lepiej zabezpieczony przed włamaniami.

2. Co to jest dystrybucja?

Dystrybucje systemu Linux (ang. Linux distributions) są to skompilowane pakiety programowe ułatwiające instalowanie systemu operacyjnego Linux, zawierające też narzędzia zarządzania systemem oraz skompilowane pakiety narzędzi systemu UNIX (serwery, przeglądarki WWW, oprogramowanie przetwarzania tekstów, edytory, gry). Bardziej znane dystrybucje to Mandrake, Red Hat, Debian, Slackware czy polska PLD.

3. Co to znaczy, że Linux jest udostępniany za darmo?

Linux jest dostępny za darmo, na licencji GPL. Płacisz tylko za nośnik na jakim jest udostępniany (z reguły CD :)). Oznacza to w skrócie, że można go stosować także do celów komercyjnych, lecz jeżeli chce się go sprzedawać (ew. tworząc zmodyfikowane wersje), trzeba udostępnić również kod źródłowy. Istotne jest, że to wymaganie nie dotyczy programów pisanych pod Linuksa - a więc można stworzyć np. system finansowo-księgowy i sprzedawać go jak dowolne inne oprogramowanie.

4. Co to jest Licencja GPL?

Licencja GPL (ang. General Public Licence) są to zasady licencyjne określone przez konsorcjum Free Software Foundation, zakazujące redystrybucji oprogramowania w formie czysto binarnej (tzn. skompilowanej, wykonywalnej). Jeżeli ktoś wprowadza do obiegu oprogramowanie zawierające jakąkolwiek część podlegającą licencji GLP, to musi udostępnić wraz z każdą dystrybucją binarną jej postać źródłową.

5. Co mogę robić w Linuksie?

Jest to w pełni funkcjonalny system operacyjny, zatem można w nim robić wszystko to, co umożliwiają inne systemy. Powstaje coraz więcej oprogramowania do tego systemu, zatem jest on coraz bardziej funkcjonalny. Pod względem wydajności, szybkości i stabilności śmiało konkuruje z kosztownymi komercyjnymi systemami operacyjnymi. Ponadto, dużą jego zaletą jest pełna dostępność kodu źródłowego. Bazując swoje rozwiązania na Linuksie nie inwestuje się w zamkniętą technologię, uzależnioną od łaski i niełaski jednej firmy, lecz w otwarty system, do którego wiele firm jest w stanie zapewnić wsparcie i doradztwo. Dodatkowym atutem Linuksa jest to, że działa na wielu platformach sprzętowych.

6. Co to jest shell?

Shell są to powłoki systemów UNIX, Linux, popularne interpretatory poleceń użytkowane w systemach uniksowych.

7. Co to znaczy zalogować się?

Logowanie, jest to proces uzyskiwania dostępu do zasobów komputera (z reguły będącego częścią sieci komputerowej). Użytkownik, chcąc otrzymać dostęp do komputera, podaje swoją nazwę użytkownika (login) oraz hasło (password). W przypadku kilkukrotnego niewłaściwego podania nazwy lub hasła możliwość zalogowania się może zostać zablokowana. Zależy to od ustawień komputera. Na podstawie nazwy zalogowanego użytkownika przydzielane są prawa dostępu do zasobów komputera.

8. Co to jest bash?

Bash jest to jedna z powłok systemowych.

9. Wybrane polecenia basha.

lswyświetla pliki i katalogi w aktualnym katalogu (ls -l wyświetla dodatkowo atrybuty) pwdwyświetla aktualne położenie w hierarchii katalogów cdnazwa_katalogu - przejście do katalogu cd ..wejście do katalogu leżącego wyżej w hierarchii katalogów mkdirnazwa_katalogu - stworzenie nowego katalogu exitzakończenie działania powłoki

10. Co to jest Midnight Commander?

Jest to nakładka graficzna działająca w trybie tekstowym umożliwiająca łatwe poruszanie się w systemie. Uruchamia się go wydając polecenie mc.

Podstawowe polecenia (kopiuj, usuń, itp.) są opisane na dole programu.

MC jest programem podobnym do historycznego Norton Commandera, czy popularnego ostatnio Total Commandera działającego w środowisku Windows.

11. Jak edytować pliki pod Linuksem?

Najprostszym sposobem jest edycja pod Midnight Commanderem. W tym celu należy wybrać (podświetlić) plik do edycji i wcisnąć F4

linux.txt · ostatnio zmienione: 2008/10/28 19:16 przez azadrozny_wpraga.oaza.pl