Rozmiar tekstu: A A A
reset
Wyślij się na maila
Anty spam: (
4
+
6
) *
2


Wynik:


Opublikowano: 9 września 2016, 08:55    

Jutrzenka przed wschodem

Poświęcenie figury Niepokalanej na Kopiej Górce


1kOdwiedzających Centrum Ruchu Światło-Życie w Krościenku w dniach 2–5 września bieżącego roku (szczególnie tych, którzy przybywali tu nie po raz pierwszy) czekała niemiła niespodzianka – miejsce, w którym od czerwca 1973 roku stała statua Niepokalanej było puste. Co się stało z figurą? – pytano nas. Otóż generalnie dzieła ludzkie charakteryzują się nietrwałością, a dzieł wykonanych w Polsce w latach 70-tych dotyczy to szczególnie i jest to związane z materiałami, z których dzieła te wykonywano. Dlatego właśnie ks. Marek Sędek, moderator generalny Ruchu, uprzedzając moment, w którym figura rozpadnie się sama, zadecydował o wykonaniu nowej, wiernej kopii starej, jednakże zrobionej ze znacznie trwalszego materiału.

Nowa statua stanęła na starym miejscu 6 września około południa. Wieczorem 7 września, w wigilię uroczystości Narodzenia Najświętszej Maryi Panny (w diecezji tarnowskiej obchodzimy uroczystość), w który to dzień także przypadł Dzień światła turnusu dodatkowego, w Namiocie Światła odbyła się piękna liturgia, której przewodniczył biskup Adam Wodarczyk. On także skierował do zebranych słowo w czasie homilii, zwracając uwagę na bogactwo treści tego dnia. Narodziny Maryi to jutrzenka przed wschodem Słońca – Jezusem; właśnie dlatego sługa Boży ks. Franciszek nazwał Maryję Jutrzenką Wolności, Źródłem Światła i Życia.

Biskup Adam zwrócił także uwagę na szczególny charakter czwartego dnia oazy – uczestnicy I stopnia ONŻ mieli podczas Eucharystii przyjąć Jezusa Chrystusa jako swojego Pana i Zbawiciela. Przypomniał nam biskup Adam, jak ważna jest ta decyzja dla całego naszego życia i tych, którzy podjęli ją już wcześniej, zachęcił do jej odnowienia.

Na zakończenie liturgii w procesji z zapalonymi świecami udaliśmy się pod figurę. Tam nie tylko miało miejsce pobłogosławienie nowej statuy. Wracając pamięcią do dnia 11 czerwca 1973 roku, po raz kolejny, słowami aktu konstytutywnego zawierzyliśmy Ruch Światło-Życie Niepokalanej, Matce Kościoła.

Po tych pięknych obrzędach zgodnie z oazową tradycją udaliśmy się na agapę.

Anna Nowak

Gdyby ktoś chciał wesprzeć restaurację figury Niepokalanej, może to uczynić, wpłacając na  konto Kopiej Górki: 05 8817 0000 2001 0020 3300 0001 (w opisie wpłaty można napisać „na figurę Niepokalanej”).

KOMENTARZE
  1. Redakcja serwisu oaza.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy ani się z nimi nie utożsamia.
  2. Komentarze są wprowadzane przez internautów w sposób niezależny od Redakcji i jako takie nie stanowią części serwisu obsługiwanego przez Redakcję.
  3. Redakcja zastrzega sobie prawo do usunięcia lub wstrzymanie niektórych komentarzy bez podania przyczyn. W szczególności dotyczy to kometarzy zawierających treści, które mogą być odebrane jako obraźliwe lub nie są związane z tematem.
  4. Każdy czyta komentarze na własną odpowiedzialność.

Nie przegap

Rekolekcje

  • Formacyjne
  • Diakonijne
  • Inne

Zaproszenia

  • Centralne
  • Z Diecezji
  • Inne

Kalendarz

STRONY OAZOWE