Owoc nadzwyczajnego miesiąca misyjnego

Adopcja na odległość

Ruch Światło-Życie chciałby, aby czas Nadzwyczajnego Miesiąca Misyjnego zaowocował konkretną pomocą. Dlatego odnawiamy projekt „Adopcja na odległość”, w którym można wesprzeć edukację konkretnych dzieci z Kenii, z ośrodków, z którymi współpracuje Oaza.

– Kontynuacja adopcji wynika z potrzeby serca – mówi Agata, animator odpowiedzialny Centralnej Diakonii Misyjnej. –  Nasi animatorzy, będąc w Afryce i widząc potrzeby dzieci, nie są w stanie przejść obok tego obojętnie – podkreśla.

Rekolekcje oazowe w Kenii odbywają się już od kilku lat. Przy okazji oazowicze z Polski poznają różne miejsca i osoby, które niosą pomoc najbardziej potrzebującym. – Nasze wyjazdy z założenia są wyjazdami ewangelizacyjnym i skierowane są na prowadzenie rekolekcji i budowanie wspólnot, ale nie można mówienia o Jezusie oderwać od życia Ewangelią. A ten projekt zdecydowanie jest potwierdzeniem tego, że żyjemy tym, o czym głosimy – zauważa Agata.

– To, co uderzyło nas w Kenii, w sierocińcu SHALOM, w szkole Acts od Mercy, w ośrodku dla dzieci z niepełnosprawnością, to to, jak niewiele potrzeba do radości i uśmiechu tych dzieci, które maja tak mało, a wręcz prawie nic. Czas, zabawa, drobne upominki przynosiły tyle dobra – mówi Ewa, która w Afryce była już dwa razy. – Wiemy z drugiej strony, że bez pieniędzy na szkołę te dzieci nie mają szansy na lepszą przyszłość – podkreśla animatorka i dodaje: „Dla nas, Polaków, te kwoty są o wiele bardziej realne do zebrania niż dla większości rodzin w Kenii”.

„Adopcja na odległość” to sposób wsparcia konkretnego dziecka i szkół, które pomagają sierotom, dzieciom z najuboższych rodzin czy dzieci z niepełnosprawnością. Decydując się na roczne wsparcie, mamy świadomość, że to realna pomóc dla tego dziecka oraz szkół.

– Osoby, które podjęły się takiej formy pomocy, otrzymują informacje o konkretnym podopiecznym – imię, zdjęcie, informacje o szkole, a z czasem – o jego rozwoju, postępach, codzienności. W większości przypadków będzie można również przekazać swoją wiadomość – mówi Weronika, odpowiedzialna za projekt. – Dzięki temu można nawiązać prawdziwą więź, która może trwać nawet kilka lat – dodaje.

„Adopcji na odległość” może podjąć się jedna osoba czy rodzina, ale także wspólnota oazowa, parafia, krąg Domowego Kościoła czy klasa w szkole. Taka forma uczy już najmłodszych współodpowiedzialności za powszechny Kościół, ale i współczucia czy empatii wobec tych, którzy mają mniej od nas.

Jak można pomóc?

  1. Adoptuj jedno dziecko deklarując pomoc na rok lub kilka lat, wpłacając miesięcznie 120 zł. Bądź z nim w kontakcie i módl się za nie.
  2. Wesprzyj projekt jednorazową lub regularnymi wpłatami.
  3. Powiedz o „Adopcji na odległość” swojej wspólnocie, parafii, klasie.

Chcesz się włączyć, masz pytania?

Napisz na: misje@oaza.pl a odezwiemy się i prześlemy formularz zgłoszeniowy.

Wpłacać można na konto:

Stowarzyszenie Diakonia Ruchu Światło-Życie
44 1240 1574 1111 0010 9064 5946