Rozmiar tekstu: A A A
reset
Wyślij się na maila
Anty spam: (
4
+
6
) *
2


Wynik:


Opublikowano: 11 marca 2015, 22:33    

Najpiękniejsza droga


Na co poświęcają wolne popołudnia młodzi ludzie z niewielkiej miejscowości? Jakie są ich plany na przyszłość? Opowiadają oazowicze z końca Polski. Lub początku – zależy, jak patrzeć.

fot. Martyna Le Anh

Parafia św. Piotra i Pawła w Medyce (Archidiecezja Przemyska) jest prawdziwie „wspólnotą wspólnot”; działają tu: Ruch Światło-Życie (gałąź rodzinna i młodzieżowa), Akcja Katolicka, róże różańcowe, Bractwo Dobrej Śmierci, Wspólnota Emaus, Krąg Biblijny, Grupa św. Mateusza, Liturgiczna Służba Ołtarza, Ruch Apostolstwa Młodzieży i Dziewczęca Służba Maryjna. Oaza młodzieżowa wraz z RAM-em, DSM-em i LSO tworzy w parafii jedną grupę młodzieżową.

fot. Martyna Le Anh

Oazowe spotkania formacyjne odbywają się regularnie, co tydzień. Pierwszy piątek miesiąca jest wyjątkowym czasem wspólnotowego adorowania Chrystusa w Najświętszym Sakramencie, obcowania z Nim sam na sam i rozmawiania jak z przyjacielem – twarzą w twarz. W pozostałe piątki cała grupa młodzieżowa (Oaza, RAM i DSM) zbiera się w salce przy kościele. Jest to czas, w którym każdy daje coś z siebie, aby pomóc drugiej osobie w wędrówce ku Bogu.

fot. Martyna Le Anh

Młodzież organizuje występy artystyczne, pomaga w organizacji uroczystości parafialnych; wielu posiada talent aktorski i muzyczny. Na festynie rodzinnym wystąpili prezentując przygotowane wcześniej skecze i zabawy.

fot. Martyna Le Anh

Co roku wystawiają też poważniejsze formy teatru, na przykład pantomimy, które mają na celu dotrzeć do młodszej części Kościoła. – Z własnego doświadczenia wiemy, że do młodzieży najlepiej docierają rówieśnicy – zauważają. Do tego zadania przygotowują się zresztą profesjonalnie: – Niektórzy z nas wzięli udział w Warsztatach Dobrej Zabawy organizowanych przez archidiecezję. – mówią młodzi Medyczanie. – Uczyliśmy się prowadzenia zabaw i imprez dla dzieci i młodzieży. Potrafimy dzięki temu organizować czas naszym młodszym kolegom. Chcemy również pokazać, że potrafimy świetnie bawić się bez alkoholu i jesteśmy w tym prawdziwie szczęśliwi.

fot. Karolina Szirikjan

Realne potrzeby wspólnoty, takie jak zdobycie środków na dofinansowanie wakacyjnych wyjazdów na rekolekcje, także znajdują swoje rozwiązanie dzięki kreatywności młodych ludzi i ich opiekunów.

fot. Karolina Szirikjan

– Ks. Piotr, wpadł na pomysł sprzedawania zniczy, kartek świątecznych i palm wielkanocnych. – opowiadają. – Pomysł został bardzo entuzjastycznie przyjęty i wszyscy chętnie przychodzą, by pełnić dyżur „za kasą”. – mówią z uśmiechem. – Kontynuujemy także tradycję Herodów w parafii; po raz pierwszy pojawiliśmy się w domach Medyczan dwa lata temu.

fot. Patrycja Kowalska

W planach oazowiczów  z Medyki na najbliższy rok są „Niedziele ewangelizacyjne”. Raz w miesiącu wspólnota podejmie dyżur liturgiczny, przygotuje pieśni i podzieli się Słowem Bożym.

fot. Patrycja Kowalska

– Ruch Światło-Życie to najpiękniejsza droga, która została nam ofiarowana przez Pana. – mówią całkiem poważnie młodzi ludzie. – We wspólnocie możemy być prawdziwie sobą, nie musimy zakładać masek. Tutaj akceptujemy siebie takimi jakimi jesteśmy, z naszymi grzechami, wadami i przyzwyczajeniami. Tutaj motywujemy się wzajemnie do pracy nad sobą.

opr. Monika Jasina na podstawie tekstu, który ukazał się w 16. numerze Charyzmatu, pisma Ruchu Światło-Życie Archidiecezji Przemyskiej

KOMENTARZE
  1. Redakcja serwisu oaza.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy ani się z nimi nie utożsamia.
  2. Komentarze są wprowadzane przez internautów w sposób niezależny od Redakcji i jako takie nie stanowią części serwisu obsługiwanego przez Redakcję.
  3. Redakcja zastrzega sobie prawo do usunięcia lub wstrzymanie niektórych komentarzy bez podania przyczyn. W szczególności dotyczy to kometarzy zawierających treści, które mogą być odebrane jako obraźliwe lub nie są związane z tematem.
  4. Każdy czyta komentarze na własną odpowiedzialność.

Nie przegap

Rekolekcje

  • Formacyjne
  • Diakonijne
  • Inne

Zaproszenia

  • Centralne
  • Z Diecezji
  • Inne

Kalendarz

STRONY OAZOWE