Witamy...
O nas
Aktualnosci
Pokarm dla ducha
Nowa nadzieja
Terminy
Kronika
Relacje
Dokumenty
Linki
Dojazd
Kontakt

Ośrodek „Marianum“ w Carlsbergu powstał dzięki pracy i ofiarności Polaków w Niemczech jako Dom Młodzieży Polskiej. 25.08.1956 roku, w przeddzień Uroczystości Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej, został nazwany ku czci NIEPOKALANEJ DZIEWICY „MARIANUM“ i oddany jako wotum narodowe KRÓLOWEJ POLSKI – JASNOGÓRSKIEJ PANI, w Jej królewskie władanie
(co roku obchodzona jest
rocznica tego aktu zawierzenia).

Co oznacza to łacińskie słowo „MARIANUM“?

Łacińskie „um“ dodane do imienia – wskazuje na jedność osoby noszącej to imię z pewnym dziełem, z pewną instytucją zlokalizowaną w określonym miejscu. W ten sposób przed laty (25.08.1956) związano to miejsce w Carlsbergu, w Palatynacie w Niemczech, z imieniem Maryja.

Nazwano „MARIANUM“ tę własność ziemską, z dwoma budynkami i mieszczącą się w nich instytucją wychowawczą na rzecz polskich dzieci i polskiej młodzieży, na znak, że to dzieło ma być oddane w szczególną opiekę Maryi i ma być prowadzone w Jej duchu.

Od 25.03.1982 roku „MARIANUM“ pracuje jako Centrum Ruchu Światło-Życie, zwanego też Dziełem Niepokalanej, Matki Kościoła. Odtąd wielu ludzi znajduje tutaj, głównie przez udział w rekolekcjach zwanych oazami, odnowę i pogłębienie wiary, odkrywa nową motywację i sens życia oraz odnajduje i pogłębia duchową wolność i godność. W „MARIANUM“ posługują osoby całkowicie oddane temu dziełu przez organizowanie różnego typu spotkań rekolekcyjnych na miejscu w ośrodku oraz na terenie całych Niemiec i poza granicami.

W tym miejscu modlił się i pracował Założyciel Ruchu Światło-Życie Sługa Boży ks. Franciszek Blachnicki (1921-1987), którego Jan Paweł II nazwał „gorliwym apostołem nawrócenia i wewnętrznej odnowy człowieka“. Na miejscowym cmentarzu grób Sługi Bożego nawiedzali liczni pielgrzymi z Polski i z innych krajów. W dniu 28.03.2000, po dokonaniu tzw. Recognitio, przewieziono doczesne szczątki do Polski i złożono w grobowcu w Krościenku (relacja zdjeciowa) .

 

W trudnym czasie stanu wojennego „Marianum“ było miejscem spotkań Polonii z całej Europy, było „Małą Polską“, „Domem“, do którego z chęcią się wraca.

„MARIANUM“ jest żywą i permanentną oazą modlitwy, gdzie codziennie sprawowana jest Eucharystia, odmawiany różaniec, jutrznia i nieszpory we wszystkich aktualnych intencjach. Każdy może tutaj znaleźć spokój, ciszę i inspirację do głębszej refleksji, odnowić i umocnić duchowo w oazie carlsberskiej siebie, swoje dzieci, rodzinę – przez odkrycie i przeżycie wartości wiary w przyjaznej atmosferze i wspólnocie z podobnie myślącymi i czującymi.

Z Centrum Ewangelizacji jest związany krąg osób, które uczestniczą w życiu i apostolacie Ośrodka, ofiarując dar modlitwy, dar materialny albo dar pracy (Krąg Przyjaciół “Marianum”).