Witamy...
O nas
Aktualnosci
Pokarm dla ducha
Nowa nadzieja
Terminy
Kronika
Relacje
Dokumenty
Linki
Dojazd
Kontakt
Kurs Nauczycieli

Powrót do natury
(Pierwszy Kurs Nauczycieli Metod Naturalnego Planowania Rodziny)

W trosce o duszpasterstwo rodzin na terenie Niemiec pojawiła się potrzeba szkolenia Nauczycieli Metod Naturalnego Planowania Rodziny (MNPR).
Pierwszy taki kurs odbywa się właśnie w Carlsbergu (sesja I: 30.09-2.10.2000, a sesja II: 19-21.01.2001) i zakończy się w październiku br. egzaminem oraz uzyskaniem dyplomu nauczyciela MNPR. Certyfikat ten uprawnia do prowadzenia w języku polskim i niemieckim kursów odpowiedzial-nego rodzicielstwa  dla małżeństw, narzeczonych czy pogadanek z młodzieżą. Ciekawe jest to, że wielu kandydatów na nauczycieli, obserwując w swoich środowiskach tendencję powrotu do natury, nie boi się konfrontacji z nieprzychylnym środowiskiem.
Wydaje się, że jeśli media milczą na temat MNPR, to czegoś takiego nie ma. Otóż nie! Prawda zawsze się obroni. Prawda o tym, że każde małżeństwo jest w stanie świadomie gospodarzyć swoją płodnością, ujrzy światło dzienne prędzej czy później. Wprawdzie żyjemy wśród katolików i niewierzących, wśród osób, które akceptują wypowiedzi Papieża w sprawach charytatywnych, pokojowych, ale żądają zmiany Jego postawy co do seksualności i antykoncepcji, to jednak są na świecie kraje - np. w Ameryce czy Azji - gdzie ludzie są wdzięczni za naukę Kościoła i jego wymagania. To stamtąd idzie „wiosna Kościoła”.
Jeśli ekolodzy dojrzą, że nie wystarczy ratować przed samozniszczeniem środowisko zewnętrzne, ale trzeba także ratować środowisko wewnętrzne człowieka, to będziemy mieli więcej sprzymie-rzeńców, którzy nie zgodzą się z zatruwaniem organizmu kobiet przez sztuczne hormony, z niszczeniem zdrowia i życia za pomocą coraz ostrzejszych środków chemicznych i mechanicznych, służących ubezpładnianiu ludzi lub wprost zabijaniu nowopowstałego życia.

Popatrzmy jednak optymistycznie. Oto dzięki nieugiętej postawie Księdza Jacka Hermy i jego „całej załogi” odbywa się w murach „Marianum” pierwszy w Niemczech Kurs dwujęzycznych nauczycieli Metod Naturalnego Planowania Rodziny, na który zgłosili się małżonkowie i młodzież w większości od dawna związani z ruchem oazowym w Carlsbergu.
Tym razem są oni gotowi w zakresie odpowiedzialnego rodzicielstwa do usługiwania na zasadzie  „równi – równym”.

Petra Klann, z zawodu psycholog, reprezentująca NFP-Arbeitsgruppe Köln (organizację niemiecką propagującą MNPR), była zachwycona zapałem uczestników i ich znajomością języka niemieckiego (obyło się bez tłumaczenia). To dzięki niej był ruch, śmiech i skecze zamiast nudnych wykładów.

Doktor Alina Lichtarowicz, lek. med. i psycholog, polsko-języczna nauczycielka z Anglii, w czarujący sposób przedstawiła zawiłe zagadnienia z anatomii, fizjologii, psychologii oraz – swojego męża asystującego jej wiernie od 37 lat przy nauczaniu metod NPR w wielu krajach Europy. Omawiając czas przekwitania oceniła ona zastępczą terapię hormonalną z punktu widzenia rozsądnego medyka i skutecznie odradziła jej stosowanie.

Grażyna Koszałka z Poradni Rodzinnej przy Polskiej Misji w Hamburgu czuwała nad wyjaśnieniem i zapamiętaniem reguł (według których wyznacza się początek i koniec płodności) oraz nad rozwiązaniem skomplikowanych wykresów. Między sesjami kursu służy ona pomocą udzielając porad telefonicznie lub listownie.

Zagadnienia z etyki małżeńskiej omówił ks. Jacek Herma, przyczyniając się do rozbudzenia zainteresowania dokumentami Magisterium Kościoła, a szczególnie encyklikami „Humanae Vitae” Pawła VI i „Evangelium Vitae” Jana Pawła II.
Uczestnicy i organizatorzy kursu wdzięczni są za pomoc w kopiowaniu materiałów do nauki, a także tym, którzy tak fachowo zajęli się dziećmi młodszymi i starszymi, a nawet niemowlakami, że rodzice mogli bez przeszkód uczyć się i uczyć, i jeszcze raz uczyć.
I tak weszliśmy w nowe tysiąclecie, zapewne dzięki łasce Roku Jubileuszowego, z nowym zaangażowaniem, poświęceniem i trudem, na drogę służby rodzinom żyjącym na tej ziemi.

Grażyna Koszałka

Poniżej dołączamy świadectwa z tego Kursu.

Jesteśmy małżeństwem z trojgiem dzieci.
O Ośrodku w Carlsbergu dowiedzieliśmy się przypadkowo, będąc na pielgrzymce w Mannheim. Przy wyjściu z kościoła rozdawane były ulotki o działalności polskiego ośrodka „Marianum”. Po powrocie do domu zadzwoniliśmy, by dowiedzieć się coś więcej o działalności tegoż Ośrodka. Z wielką przyjemnością przyjęliśmy informację, że w ośrodku tym zaczyna się właśnie kurs naturalnego planowania rodziny. Nasza radość była tym większa, że właśnie szukaliśmy informacji o możliwościach naturalnych regulacji poczęć, a które to informacje są bardzo trudno dostępne.
Jesteśmy aktualnie po drugiej turze spotkań, które były wypełnione dużą ilością wiadomości i ćwiczeń. Wspaniała kadra instruktorska wprowadziła nas w tajniki wiedzy anatomiczno - fizjologicznej, przekazała nam wyniki najnowszych badań NPR. Ta przeogromna wiedza przeplatana mieszanką humoru i dowcipu pozwoliła nam na aktywne uczestnictwo. Duchowe wsparcie księdza Jacka przepełniło nasze serca i umysły. Jesteśmy bardzo wdzięczni Panu Bogu, że mogliśmy na nowo odkryć głęboki sens czystej miłości małżeńskiej.
Powróciliśmy do domu ubogaceni w wiedzę i Ducha, aby dalej pogłębiać nasze umiejętności i umiejętności naszych uczniów.

Jola i Piotr

Na kurs zdecydowaliśmy się późno.
Zaowocował wielką potrzebą służenia innym.
Zdać egzamin to nie wszystko.
Przez poznanie rytmu metody naturalnego
planowania rodziny pogłębiamy więź małżeńską.

Ela i Mikołaj

Na koniec pamiątkowe zdjęcie
uczestników i nauczycieli Kursu.
Chyba nie wszyscy zdążyli...?

Dla dzieci ten czas był bardzo twórczy. Skorzystały z tego, że spadło trochę śniegu i zajęły się, pod okiem opiekunów, budowaniem igloo.