Niepodległościowa gra miejska w Elblągu

Gracze będą poznawali realia tamtego okresu. Na swojej drodze spotkają sanitariuszkę, Zawiszaka, nauczyciela tajnych kompletów i kilka innych osób, od których otrzymają zadania do wykonania. Wezmą także udział w akcji sabotażowej.

Z Maciejem Pietkiewiczem, organizatorem gry miejskiej, rozmawiała Magdalena Perucka.

Skąd pomysł na grę miejską z okazji Dnia Niepodległości?

Pomysł wziął się z mojego zamiłowania do historii Polski. W świętowaniu dnia 11 listopada zawsze czegoś mi brakowało. Trzy lata temu – wraz ze wspólnotą Domowego Kościoła w Elblągu – postanowiłem to zmienić i tak narodził się pomysł na przeżycie Narodowego Święta Niepodległości w inny niż zwykle sposób. Tego dnia odprawiana jest msza święta w intencji Ojczyzny w kościele św. Rafała Kalinowskiego w Elblągu, a potem na terenie Starego Miasta rozgrywana jest gra miejska, swoją tematyką nawiązująca do historii naszego kraju. W tym roku z racji 70. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego postanowiliśmy poświęcić ją bohaterom 63 dni chwały.

A co to właściwie jest „gra miejska”?

To połączenie rozrywki z nauką. Poprzez tę formę zabawy możemy przybliżać ludziom tematykę związaną z historią naszego kraju. Na zakończenie gry organizujemy wspólne ognisko, gdzie oprócz kiełbaski i grochówki, wszyscy śpiewamy patriotyczne piosenki.

Możemy śmiało stwierdzić, że te gry wpisały się już w naszą tradycję. Chcemy w ten sposób zainteresować, zwłaszcza młodych ludzi, historią naszego kraju. Jednocześnie ważne jest to, że jako wspólnota Domowego Kościoła wychodzimy na zewnątrz, bezpośrednio do ludzi, którzy mogą dowiedzieć się o nas czegoś więcej.

Jakie kroki musiałeś podjąć, by zorganizować w Elblągu takie wydarzenie?

Najważniejszy jest pomysł, bo od niego wszystko się zaczyna. Później trzeba wszystko dokładnie rozplanować. Ta część zajmuje najwięcej czasu. Kolejny krok, niezmiernie ważny, to pozyskiwanie sponsorów. Organizacja gry wiąże się z kosztami i często nie są to małe sumy. Do tego dochodzą prace związane z przygotowaniem materiałów związanych z grą – plakatów, ulotek, a także dokumentów potrzebnych w trakcie gry. Trzeba też znaleźć miejsce, w którym grę możemy rozpocząć i zakończyć wspólnym ogniskiem, i załatwić zgodę na korzystanie z niego. Największą trudnością bywa zdobycie mundurów z tego okresu, przede wszystkim z racji kosztów z tym związanych. W tym roku doszło jeszcze jedna nowa dla nas sprawa – zgoda policji na wykorzystanie w grze miejskiej replik broni. Tak więc na brak pracy nie narzekamy.

Ile czasu zajęły przygotowania?

Wstępne prace nad grą rozpoczęła się już w maju, natomiast od pierwszego sierpnia rozpoczęły się bardzo intensywne prace związane z organizacją gry i będą trwać do końca listopada, ponieważ po samej grze trzeba wysłać podziękowania do sponsorów, oraz pozamykać wszystkie sprawy z nią związane. Przyznaję, że to ciężka praca, ale dająca niesamowitą satysfakcję i przyjemność z tego co się robi.

Co do samej organizacji to muszę tu podziękować dwóm osobom. Po pierwsze mojej żonie Marcie, za wyrozumiałość i cierpliwość. Drugą osobą jest mój przyjaciel Łukasz, który oprócz pomocy przy tworzeniu scenariusza, bardzo pomógł przy szukaniu sponsorów nagród.

Czy mieszkańcy Elbląga chcą w trochę w inny sposób uczcić 11 listopada?

Początki były trudne. Gra miejska trzy lata temu była czymś nowym, nieznanym. Na ten pomysł patrzono z rezerwą. Na szczęście z roku na rok jest coraz łatwiej.

Sam odzew, z którym się spotykamy, jest bardzo pozytywny, zwłaszcza wśród młodych ludzi, co nas niesamowicie cieszy. To właśnie oni są najbardziej zainteresowani tą formą rozrywki, gdzie oprócz dobrej zabawy mogą się nauczyć czegoś nowego i spędzić wspólnie ten szczególny dzień.

O zainteresowaniu naszej akcji świadczy też ilość plakatów, które rozdaliśmy w tym roku – ponad 60 sztuk.

W tamtym roku zadaniem drużyn było dotarcie do żołnierza wyklętego o pseudonimie „Wilga” przed funkcjonariuszami UB i MO, a następnie pomoc w zorganizowaniu bezpiecznej ewakuacji poza miasto. Czego uczestnicy mogą się spodziewać w tym roku?

Jak wspomniałem w tym roku gra będzie dotyczyć okresu Powstania Warszawskiego. W odróżnieniu do poprzedniej ta nie ma jednej, ściśle ustalonej fabuły. Gracze będą poznawali w dziewięciu punktach realia tamtego okresu. Na swojej drodze spotkają sanitariuszkę, Zawiszaka, nauczyciela tajnych kompletów i kilka innych osób, od których otrzymają zadania do wykonania. Wezmą także udział w akcji sabotażowej. W tym wszystkim przeszkadzać im będą żołnierze Wehrmachtu patrolujący teren gry.

Oprócz wiedzy przydadzą się również dobra pamięć, logiczne myślenie a nawet umiejętności artystyczne.

Czy można przyjść całą rodziną? Czy zapewniacie jakieś atrakcje dla młodszych dzieci?

Jak najbardziej. W czasie kiedy odbywa się gra miejska, w budynku Stowarzyszenia Elbląg Europa, które udostępnia nam na ten dzień swój budynek, prowadzone są zajęcia dla dzieci. Tak jak w poprzednim roku będzie można pograć w gry planszowe, takie jak Mali Powstańcy, Znaj Znak, Pamięć ’39, 111 i Kolejka. Dla najmłodszych czekać też będzie masa kredek i kolorowanki.

Wszystkich zainteresowanych zapraszamy na wspólne śpiewanie piosenek powstańczych przy ognisku, które odbędzie się około godziny 16.30. W tym roku chcemy je zakończyć Apelem Poległych połączonym z modlitwą za wszystkie ofiary Powstania Warszawskiego.

Dziękuję za rozmowę.