O księdzu Blachnickim w Biuletynie IPN

Wrześniowy numer „Biuletynu IPN” został poświęcony Górnemu Śląskowi, regionowi szczególnemu na mapie Polski. Jak wiadomo była to rodzinna ziemia ks. Franciszka Blachnickiego.

W okresie II Rzeczypospolitej województwo śląskie posiadało najmniejszą powierzchnię i miało największe znaczenie dla gospodarki odradzającej się Niepodległej. Poza tym cieszyło się dużą autonomią – posiadało własny parlament i odrębne regulacje prawne w wielu dziedzinach.

W czasie okupacji zostało wcielone do Rzeszy, a jego ludność stała się celem bezwzględnej polityki narodowościowej – Polacy byli poddani brutalnym represjom i ginęli w masowych egzekucjach, a tych, których uznano za nadających się do zniemczenia wpisywano na Niemiecką Listę Narodowościową.

Piszemy też o tym, jakie były dzieje tego regionu pod rządami komunistów. Konfrontujemy prawdziwe realia życia w tej „przemysłowej niecce” z obrazem lansowanym w czasach propagandy sukcesu.

W „Ludziach wolności” w artykule dr. Andrzeja Grajewskiego przypomniana zostaje postać ks. Franciszka Blachnickiego, twórcy Ruchu Światło-Życie.

Do „Biuletynu IPN” dołączono płytę DVD z filmem „Prorok nie umiera. Ks. Franciszek Blachnicki” w reżyserii Adama Kraśnickiego.

Biuletyn dostępny jest od 31 sierpnia w placówkach Poczty Polskiej, w sieci Empik oraz w księgarniach IPN w Warszawie.

więcej informacji o prenumeracie i