O znakach religijnych, relikwiach, objawieniach, poświęceniach…

okladka_212Jesteśmy stworzeniami cielesno-duchowymi i tych rzeczywistości składających się na nasze istnienie nie da się rozdzielić. Od zarania dziejów człowiek obcuje z Panem Bogiem poprzez sferę duchową, ale także przez materią – wynika to z naszej natury. Jedna jak i druga sfera jest ważna, istotne jest by w sposób rozsądny zachować między nimi właściwe proporcje.

Dlaczego nosimy symbole religijne – krzyżyki, medaliki? Czy nie jest czasami tak jak śpiewał Muniek Staszczyk (T.Love) w piosence „Nasza tradycja”: „Na szyi krzyżyk w kieszeni amunicja, na wieki wieków, to jest nasza tradycja…”? Może wynika to z tradycji, pobożności ludowej, czasem płytkiej i powierzchownej, a nawet obłudnej („Panu Bogu świeczkę, a diabłu ogarek”)?

W powieści Henryka Sienkiewicza „Krzyżacy” czytaliśmy o relikwiach np. piórze zgubionym przez anioła w stajence betlejemskiej czy szczeblu z drabiny Jakubowej Jak to jest z relikwiami? Dlaczego je czcimy i czy trzeba to robić?

Gdy byłem dzieckiem, uważałem, że ważne jest, by w czasie święcenia potraw na śniadanie wielkanocne chociaż jedna kropla wody święconej wpadła do mojego koszyczka. Dlaczego święcimy różne rzeczy i przedmiot, od tych związanych z kultem po samochody, domy i autostrady?

Warto zgłębiać te tematy, żeby w naszej wędrówce do Pana Boga nie zbaczać na niewłaściwe ścieżki.

Krzysztof Ławniczak

———————————————————

„Wieczernik”
http://www.wieczernik.oaza.pl/
http://www.facebook.com/wieczernik.pismo
os. Stare Żegrze 32/5
61-249 Poznań
tel. 61 879 77 69
wieczernik@oaza.pl
zamówienia i prenumerata:
tel. 61 862 53 73
prenumerata@wieczernik.oaza.pl

—————————————————————-

SPIS TREŚCI

Wezwania

  • Bóg na każdym kroku

Temat numeru

Na drodze ucznia

Z daleka i z bliska

Chwile