Św. Faustyna rozdaje cukierki

Święta Joanna Beretta Mola opowiada o swojej najmłodszej córce, a św. Faustyna wyjaśnia, jak powstał jej słynny „Dzienniczek”. Dwie błogosławione Karoliny przypominają dramatyczne okoliczności swoich narodzin dla nieba, a św. ojciec Pio mówi o stygmatach. Każdy wraca na miejsce z garścią cukierków.

fot. Monika Jasina

Ostatniego dnia października w przemyskiej parafii pw. św. brata Alberta nikt nie ugania się za słodyczami w koszmarnych przebraniach. Ze świecą nie znajdziesz wydrążonej dyni, chyba że ktoś właśnie przerobił ją na zupę. Dzieciaki jednak wracają do domów z koszyczkami cukierków, na które zapracowały tyleż ciężko, co uczciwie. Jak to się stało? Młodzież z Ruchu Światło-Życie nie tyle stawiła odpór amerykańskiej kulturze, co stworzyła możliwość wyboru, o jakim przypomina starotestamentalna księga Powtórzonego Prawa: Życie czy śmierć? Błogosławieństwo, czy przekleństwo? Upiory czy święci?

fot. Monika Jasina

Każdy przyjmujący zaproszenie na oazowy „Bal Wszystkich Świętych” zobowiązany był przybyć w przebraniu. Warunki były dwa: należało zaprezentować się jako święty lub błogosławiony oraz krótko opowiedzieć o postaci inspirującej balowy kostium. Trzeba przyznać, że zainteresowani rzadko wybierali drogę najłatwiejszą, prezentując po prostu swojego patrona. Widać było, że o zamiarze przedstawienia konkretnego świętego decydowały przede wszystkim osobiste sympatie.

fot. Monika Jasina

Anita, od tygodni zaczytująca się w „Dzienniczku”, nie mogła więc być nikim innym, jak tylko św. Faustyną. Dominika, spowita w zwiewne chusty, postanowiła zaprezentować historię św. Weroniki, a Julka szukała po prostu świętej siostry zakonnej i z pomocą przyjaciółek wybrała dla siebie mało znaną postać św. Katarzyny Drexel, Amerykanki posługującej na rzecz, pozostających w jej czasach na marginesie społeczeństwa, Indian i Murzynów.

fot. Monika Jasina

Za kostium i prezentację każdy otrzymywał (jakże by inaczej) cukierki. Kolejne słodycze można było zdobyć grając w niezwykłe bingo. Na kilkunastu starannie przygotowanych kolorowych kartach, które otrzymali uczestnicy zabawy, wydrukowano wizerunki świętych. Reszta przebiegała tradycyjnie: prowadząca losowała postać, krótko o niej opowiadała, a uczestnicy zaznaczali kolejnych świętych na swoich kartach. Zwyciężał ten, kto oznaczył w pionie wszystkich swoich świętych. Już po niedługim czasie emocje sięgały zenitu: –  Jeszcze tylko św. Piotr i mam bingo! No wylosuj św. Piotra! – Katarzyna? Jaka Katarzyna? Ja nie mam św. Katarzyny! Na szczęście wszyscy, prędzej lub później, uczynili zadość regułom i zostali nagrodzeni słodyczami.

fot. Monika Jasina

Wiele jeszcze innych sympatycznych zabaw oraz nie tylko słodkich przysmaków uczyniło wigilię Wszystkich Świętych naprawdę radosnym czasem, przygotowującym wspólnotę na chrześcijańskie przeżywanie tego bardzo polskiego dnia, pachnącego chryzantemami i ognikami zniczy.

fot. Monika Jasina

Gdyby tych młodych zapytać o Halloween, pewnie uśmiechnęliby się z politowaniem. „Kładę przed wami życie i śmierć, błogosławieństwo i przekleństwo. Wybierajcie więc życie, abyście żyli wy i wasze potomstwo, miłując Pana, Boga swego, słuchając Jego głosu, lgnąc do Niego; bo tu jest twoje życie i długie trwanie twego pobytu na ziemi” (Pwt, 30, 19b – 20a). Nic dodać, nic ująć.

Monika Jasina

DKS Przemyśl

Zdjęcia M. Jasina 

za: www.oaza.przemyska.pl