Rozmiar tekstu: A A A
reset
Wyślij się na maila
Anty spam: (
4
+
6
) *
2


Wynik:


Opublikowano: 3 marca 2018, 17:02    

W całym Kościele obowiązkowe wspomnienie Matki Kościoła


Decyzją papieża Franciszka w całym Kościele obrządku łacińskiego w poniedziałek po Zesłaniu Ducha Świętego będzie odtąd obchodzone wspomnienie obowiązkowe Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła.

Papież Paweł VI ustanowił święto Maryi Matki Kościoła na prośbę polskich biskupów zgłoszoną na zakończenie Soboru Watykańskiego II. Święto to miało jednak charakter lokalny – oprócz Polski wspomnienie Maryi Matki Kościoła obchodził tylko Kościół w Argentynie.

Wprowadzenie tego obchodu w całym Kościele (w niższej co prawda randze – jako wspomnienie obowiązkowe) ma ogromne znaczenie dla Ruchu Światło-Życie. Teologia Niepokalanej Matki Kościoła stanowi jeden z głównych wątków oazowej duchowości. Wystarczy wspomnieć, że za akt konstytutywny Ruchu ks. Franciszek Blachnicki uważał akt oddania Niepokalanej Matce Kościoła dokonany przez kard. Karola Wojtyłę właśnie w święto Matki Kościoła w 1973 r. Nasz Założyciel stworzył oryginalną formułę „Ecclesia Mater – Mater Ecclesiae” łącząc starożytne „Ecclesia Mater” (Kościół Matką) ze współczesnym określeniem „Matka Kościoła”. Święto Maryi Matki Kościoła stanowi trzeci dzień Centralnej Oazy Matki – dzień moderatora.

Ruch Światło-Życie rozwijając się w innych krajach będzie mógł więc odtąd nawiązywać do obchodzonego również tam wspomnienia Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła.

Warto zauważyć, że decyzję papieską ogłoszono w przeddzień Rejonowego Dnia Wspólnoty, którego tematem jest oddanie się Niepokalanej.

KOMENTARZE
  1. Redakcja serwisu oaza.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy ani się z nimi nie utożsamia.
  2. Komentarze są wprowadzane przez internautów w sposób niezależny od Redakcji i jako takie nie stanowią części serwisu obsługiwanego przez Redakcję.
  3. Redakcja zastrzega sobie prawo do usunięcia lub wstrzymanie niektórych komentarzy bez podania przyczyn. W szczególności dotyczy to kometarzy zawierających treści, które mogą być odebrane jako obraźliwe lub nie są związane z tematem.
  4. Każdy czyta komentarze na własną odpowiedzialność.

Nie przegap

Rekolekcje

  • Formacyjne
  • Diakonijne
  • Inne

Zaproszenia

  • Centralne
  • Z Diecezji
  • Inne

Kalendarz

STRONY OAZOWE