Bilet dla Brata

Dla wielu młodych ludzi z krajów Europy Wschodniej i Zakaukazia ŚDM w Krakowie to najbardziej dostępne z dotychczasowych spotkań młodzieży – choć wciąż nieosiągalne z przyczyn finansowych.

Dla Polaków to niepowtarzalna możliwość pomocy młodzieży ze Wschodu w zrealizowaniu marzenia o udziale w Światowych Dniach Młodzieży. Właśnie dlatego powstał BILET DLA BRATA – DZIEŁO POMOCY PIELGRZYMOM ZE WSCHODU.

Celem akcji jest zebranie środków na pakiety pielgrzyma oraz na udział w Dniach w Diecezji dla mieszkańców następujących krajów: Armenia, Azerbejdżan, Białoruś, Gruzja, Kazachstan, Kirgistan, Litwa, Mołdawia, Rosja, Tadżykistan, Turkmenistan, Ukraina i Uzbekistan.

Jak można włączyć się w akcję? Na naszej stronie www.biletdlabrata.pl mamy trzy opcje do wyboru:

  • PAMIĄTKI Z PODRÓŻY – czyli sprzedaż specjalnych gadżetów, z których dochód jest przeznaczony na wsparcie projektu. W naszej ofercie mamy m.in. grę o ŚDM Campus Mundi, ręcznie pisane ikony  św. Jana Pawła II, czy płytę kanonizacyjną Miłość mi wszystko wyjaśniła – poezja Karola Wojtyły do muzyki Roberta Jansona.
  • ODPRAWCIE PIELGRZYMÓW –  czyli zbiórka funduszy dla konkretnych osób. W tym miejscu zamieszczamy paszporty konkretnych grup ze Wschodu, które wybierają się na ŚDM do Krakowa. Dzięki temu możemy już dziś poznać młodzież, która przyjedzie do Polski, a zarazem mamy okazję wesprzeć finansowo czy modlitewnie  konkretne osoby. To również propozycja dla różnych wspólnot, parafii, grup, które chcą jakoś pomóc w przygotowaniach do ŚDM. Mogą „zaadoptować” jakąś grupę i już dziś zacząć zbierać dla niej środki na przyjazd do Polski. Wśród zgłoszonych do nas grup mamy również dwie wspólnoty oazowe z Ukrainy: księdza Piotra Główki z Podola i ks. Jarka Gąsiorka z Winnicy.
  • LAST MINUTE – czyli propozycja dla zabieganych, ale o wielkim sercu. Czyli wybieram jakiś kraj, klikam i przelewam pieniądze. Szybka pomoc potrzebującym pielgrzymomJ

A dlaczego my, oazowicze, szczególnie powinniśmy włączyć się w tę akcję? Warto przypomnieć, że Światowe Dni Młodzieży mają swoje korzenie w Ruchu Światło Życie. Jan Paweł II w książce „Wstańcie, chodźmy!” tak wspomina wakacje, kiedy odwiedzał oazy: „Nierzadko celebrowałem Msze św., często pod gołym niebem. Oceniam bardzo pozytywnie to wielkie doświadczenie. Przyniosłem je ze sobą do Rzymu. Tu także szukałem jakiegoś jego spożytkowania, stwarzając okazje do spotkań z młodymi. Światowe Dni Młodzieży wyrastają poniekąd z tamtego doświadczenia”.

Anna Salawa, Krajowe Biuro Organizacyjne ŚDM