Siemiatycze2019miniW dniach 20-25 lipca 2019 r. w Siemiatyczach odbyła się Oaza Rekolekcyjna – Diakonii Modlitwy „Z Tobiaszem na głębi serca”. Moderatorami rekolekcji byli ks. Bartosz Jankowski oraz Dorota Domańska.

Rekolekcje rozpoczęły się zawiązaniem wspólnoty w ogrodzie przy Domu Rekolekcyjnym Zgromadzenia Sióstr Karmelitanek Dzieciątka Jezus i od razu dało się odczuć niezwykle przyjazną, rodzinną atmosferę tworzoną przez Diakonię Modlitwy.

Bogactwo treści wypływające z Księgi Tobiasza, szczegółowo objaśnione zarówno przez księdza m.in. podczas codziennych Mszy Św. jak i świeckich członków Diakonii Modlitwy w czasie konferencji, wspaniale uzupełniały czytania przypadające na dany dzień (szczególnie z Księgi Wyjścia), oraz fragmenty Pisma Świętego podane do rozważań podczas codziennych Namiotów Spotkania. Nieodłącznym elementem rekolekcji było Laboratorium Sary, gdzie uczestnicy poznawali psychologiczne aspekty związane z Księgą Tobiasza, a także uczyli się Modlitwy Jezusowej, której istotą jest trwanie w obecności Boga i zaufanie Mu. Każdego dnia była również sposobność do dzielenia się w małych grupach swoimi przemyśleniami dotyczącymi treści z danego dnia, a wieczorne modlitwy były uwieńczeniem poszczególnych etapów drogi, którą uczestnicy przechodzili razem z Tobiaszem. Każdy mógł odnaleźć w jego historii podobieństwo do swojego życia: konieczność opuszczenia domu rodzinnego i zmierzenia się z własną słabością, lękiem, by ostatecznie odnaleźć własną tożsamość i wziąć odpowiedzialność za swoje życie.

Każdego dnia był również czas przeznaczony na odpoczynek, w którym można było odwiedzić oddaloną o kilkanaście kilometrów Świętą Górę Grabarkę – miejsce pielgrzymek chrześcijan prawosławnych, Katedrę Drohiczyńską wraz z Wyższym Seminarium Duchownym, Ziołowy Zakątek z ogrodem pełnym rozmaitych roślin leczniczych, i oczywiście zobaczyć zabytki Siemiatycz, takie jak np. XIX-wieczną cerkiew św. Apostołów Piotra i Pawła, synagogę, oranżerię Księżnej z Sapiehów Jabłonowskiej, czy cmentarną zabytkową kaplicę św. Anny lub zrelaksować się na pobliskiej plaży.

Czas rekolekcji był niezwykle owocny, o czym świadczyły poruszające świadectwa uczestników na zakończenie rekolekcji. Wszystkie nabożeństwa uświetniał śpiew i gra na gitarze Diakonii Muzycznej. Nieoceniona była również gościnność i życzliwość Sióstr Karmelitanek.

Te niezwykłe rekolekcje odbędą się prawdopodobnie po raz drugi za dwa lata, natomiast na przyszły rok planowane są rekolekcje dla wszystkich zainteresowanych modlitwą i posługą nią we wspólnocie (KODA-DM). Zapraszamy!

Czytaj ŚWIADECTWO z rekolekcji

Siemiatycze2019

Kontakt

Kontakt: moderator.cdm@gmail.com

Administrator strony: idm.oaza@gmail.com