Florencja [z zasobów Internetu]Działające we Włoszech od 1975 r. Ośrodki Pomocy Życiu uratowały 130 tys. istnień ludzkich. Przypomniano o tym podczas ich krajowej konferencji, która odbyła się we Florencji. Ta związana z Kościołem inicjatywa wolontariacka zrodziła się wśród młodych pracowników służby zdrowia jako przeciwwaga dla lansowanej w tamtym czasie aborcji. Tym samym stała się konkretnym wsparciem powstałego wówczas Ruchu dla Życia.

W całym kraju działa obecnie ponad 300 tego rodzaju instytucji, które wychodzą naprzeciw problemowi tzw. trudnych bądź niechcianych ciąż. Ośrodki Pomocy Życiu wspierają młode matki, towarzyszą im w okresie ciąży i pomagają w opiece nad noworodkami. W ostatnich czasach osobnym zadaniem jest pomoc ciężarnym imigrantkom - nielegalnym bądź pochodzącym z biednych krajów.

Podczas florenckiej konferencji podkreślano, że poczęte życie nie ma narodowości, a każde dziecko zabite w łonie matki to strata nie tylko dla danego kraju, ale dla całej ludzkości. Przypomniano ponadto ważne znaczenie, jakie dla obrony życia ma niedawne orzeczenie Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości, zabraniającego w krajach Unii patentowania komórek macierzystych, których pozyskanie wiąże się z niszczeniem embrionu. Ze szczególnym aplauzem spotkał się postulat wprowadzenia poważnego studium bioetyki do programu formacji kapłańskiej w seminariach.

W konferencji wziął udział metropolita Florencji abp Giuseppe Betori i to właśnie w tym czasie doświadczył on zamachu na swoje życie. Wciąż trwa śledztwo w sprawie zajścia z 4 listopada, w którym ranny został jego sekretarz. Z dotychczasowych ustaleń wynika, że sprawcą nie był kloszard, lecz dobrze zorientowany w sytuacji zamachowiec. Nie jest jasne, dlaczego po trafieniu ks. Paolo Borgiego nie strzelił on do właściwej ofiary, lecz jedynie uciekł z dziedzińca pałacu arcybiskupiego przez zamykającą się właśnie bramę automatyczną. We włoskich mediach pojawiły się spekulacje na temat możliwości związku zamachu właśnie z obecnością arcybiskupa na konferencji o ochronie życia.

 

Katolicka Agencja Informacyjna