Ośrodek Rekolekcyjny w MaćkowicachW dniach od 14 do 16 października 2011 roku, w Domu Rekolekcyjnym Ruchu Światło Życie Archidiecezji Przemyskiej w Maćkowicach odbyły się czwarte już diecezjalne rekolekcje Diakonii Życia.

Było ok. 40 osób, w tym grupa dzieci. Ksiądz Moderator naszej diakonii Stanisław Czenczek przybliżał nam problematykę encykliki Ojca Świętego Benedykta XVI "DEUS CARITAS EST", a warsztaty dotyczyły tematów omawianych podczas konferencji KWC w Niepokalanowie (strategie obrony życia, po stracie dziecka i kohabitacja). Najwięcej emocji wzbudził temat kohabitacji - była prezentowana scenka rozmowy rodziców z dziećmi, które chcą żyć w wolnym związku. Podsumowaliśmy także kolejny rok posługi naszej diakonii w diecezji i podjęliśmy nowe zobowiązania. Czas był bardzo wypełniony, gdyż towarzyszyły nam inne ważne wydarzenia. W sobotę przeżywaliśmy Dzień Pamięci Dziecka Utraconego, co znalazło swój szczególny wyraz podczas Eucharystii i nabożeństwa w tej intencji.

W niedzielę na zakończenie rekolekcji, włączyliśmy się w ogólnopolskie uroczystości dziękczynienia za beatyfikację Ojca Świętego Jana Pawła II oraz 25 lat posługi biskupiej Abpa Józefa Michalika odbywające się w Przemyskiej Katedrze, w łączności z Episkopatem Polski obecnym w Przemyślu na 356. zebraniu plenarnym KEP.

Mieliśmy tradycyjnie gości z Diecezji Lubelskiej. Tym razem oprócz przedstawicieli naszej studenckiej sekcji KUL-DŻ była rodzina z Łęcznej. Dziękujemy Dorocie i Andrzejowi za świadectwo wiary i wielkie ubogacenie naszego spotkania.

W sobotę uczestnikiem rekolekcji była również Siostra Katarzyna MI z diecezjalnego radia Fara, która podzieliła się z nami swoimi doświadczeniami związanymi z obroną życia. Relację z tej części rekolekcji można było wysłuchać w diecezjalnym radiu Fara.

Elżbieta i Jacek Stankiewiczowie