Pogodne wieczory na 100 lat

W tym roku obchodzimy 100-lecie urodzin naszego założyciela ks. Franciszka Blachnickiego. W związku z tym zachęcamy, aby jeden  z pogodnych wieczorów był jemu poświęcony. Poniżej kilka podpowiedzi jak taki pogodny wieczór przygotować.

1. Spotkanie ze świadkiem – czyli z osobą, która w swoim życiu spotkała się z ks. Franciszkiem, na którego życie to spotkanie wpłynęło w sposób istotny. Takich osób jest naprawdę dużo, tylko trzeba się rozejrzeć – nie musi to być ktoś z najbliższych współpracowników Ojca. 

2. Przygotowanie scenek z życia ks. Franciszka. Można to zrobić tak, że każda grupa przygotowuje scenkę z innego okresu życia (oczywiście musi to wiedzieć kilka dni wcześniej i mieć czas na przygotowanie) – wydarzenia można wybrać w zależności od poziomu grupy, warto mieć dla każdej grupy książkę, w której znajdą informacje o wydarzeniu. 

3. Quiz:  https://wordwall.net/play/14349/529/754 – można z niego skorzystać w następujący sposób: oazę dzielimy na kilka grupy, które współzawodniczą, pytanie z quizu wyświetlamy, każda grupa wybiera odpowiedź. Za dobrą odpowiedź dajemy punkt. Prowadzący (albo ktoś inny) opowiada szerzej o wydarzeniu, po czym przechodzimy do następnego pytania. Oczywiście wygrywa grupa, która zdobyła najwięcej punktów. 

4. Oś czasu. 
Oazę dzielimy na grupy, każda grupa otrzymuje komplet kart z zadaniami na wierzchu. Osoby w grupie biorę kolejno po jednej karcie i kładą ją we właściwym miejscu na osi czasu. Grupa weryfikuje poprawność (może skorzystać z informacji po drugiej stronie karty). Kto położył właściwie dostaje punkt. Po ułożeniu kart na osi czasu przez wszystkie grupy rozmawiamy o wydarzeniach, które sprawiły trudność. Ważne, żeby prowadzący miał o nich szerszą wiedzę. 

Karty są załączone trzeba je wydrukować dwustronnie – komplet dla każdej grupy. 

Można też zrobić tak, że drukujemy tylko zadania i weryfikujemy osie czasu na końcu pogodnego.