Powiadamianie o nowościach

Aby otrzymać informacje o nowościach w serwisie oaza.pl należy subskrybować kanał RSS.

Czym jest RSS?

RSS (Really Simple Syndication) to jeden ze sposobów rozpowszechniania informacji publikowanych na stronach WWW. Jest to nowoczesna wersja porannej prasy podrzucanej pod drzwi domu.

Aby skorzystać z RSS należy dokonać subskrypcji kanału ze strony internetowej. Subskrypcja jest to wyrażenie zgody, aby na nasz komputer przychodziły informacje o nowościach na stronie. Subskrypcja kanału RSS pozwala na otrzymywanie stale aktualizowanych informacji o nowościach bez konieczności wielokrotnego sprawdzania stron. Warunkiem jest oczywiście, że dany serwis posiada kanał RSS – ale kanały posiada zdecydowana większość nowoczesnych serwisów.

Dlaczego warto używać kanałów RSS?

  • są proste w obsłudze – nie trzeba otwierać wielu stron internetowych i klikać w szereg linków
  • wiadomości otrzymuje się szybko – praktycznie natychmiast po publikacji na stronie internetowej (w niektórych programach samodzielnie ustawia się częstotliwość sprawdzania stron)
  • zapewniają anonimowość – użytkownik nie musi podawać żadnych prywatnych informacji, adresu mailowego itp.
  •  informacje o aktualizacjach ulubionych stron można zebrać w jednym miejscu, mogą być one grupowane, archiwizowane.

Z kanałów RSS można korzystać na różne sposoby

1. Z kanałami RSS współpracują niektóre przeglądarki, np. Firefox, Opera, IE (ale nie Chrome). Korzystając z przeglądarki należy w serwisie znaleźć wejście na odpowiednią podstronę (zazwyczaj oznaczoną RSS lub znaczkiem „radaru”) i tam dokonać subskrypcji. W serwisie oaza. pl strona znajduje się pod adresem: https://www.oaza.pl/rss-list/

Po dokonaniu subskrypcji w przeglądarce tworzy się osobne menu (zakładka, ulubione), w którym pojawiają się informacje o nowościach w subskrybowanych serwisach.

Problemem może być to, że w niektórych serwisach niełatwo znaleźć to wejście (odpowiednia ikona jest malutka i gubi się w całości strony), zdarzają się też strony, na których mimo istnienia kanału nie znajdzie się wejścia do niego.

2. Z kanałami RSS współpracują również niektóre programy pocztowe jak np. Thunderbird. Informacja o nowościach w subskrybowanych stronach przychodzi wówczas w podobnej formie jak odbierane maile – jest tytuł, skrót i odnośnik, który prowadzi do pełnej informacji zamieszczonej na stronie WWW.

Tutaj przeczytasz instrukcję subskrybowania kanałów w programie Thunderbird:
https://support.mozilla.org/pl/kb/subskrybowanie-kanalow-informacyjnych-blogow

3. Trzecią możliwością jest zainstalowanie na komputerze specjalnego programu – czytnika RSS. Są to małe i lekkie aplikacje umożliwiające odbieranie i gromadzenie wiadomości przesyłanych z dowolnie wybranej ilości źródeł. Czytniki działają w rozmaity sposób, niektóre bardzo przypominają programy pocztowe. Po zainstalowaniu czytnika należy dodać wybrany kanał informacyjny do listy. Niektóre czytniki (np. QuiteRSS) same wyszukują kanały – wystarczy wpisać adres całego serwisu. Po uruchomieniu programu informacja o nowościach przychodzi w podobnej formie jak maile w poczcie elektronicznej. Listę darmowych czytników można znaleźć tutaj: http://www.dobreprogramy.pl/Czytniki-RSS,Programy,Windows,189.html

W naszym serwisie zapraszamy na stronę https://www.oaza.pl/rss-list/

Tam znajduje się lista dostępnych kanałów. Na oaza.pl można bowiem zamówić subskrypcję całego serwisu, można też zamówić subskrypcję poszczególnych jego części. Całość serwisu zamawiamy pod adresem https://www.oaza.pl/feed/