Spotkanie z Ruchem Światło-Życie w Brazylii

W dniach 3-12 XII 2024 roku ks. Marek Sędek wraz z ks. Michałem Sołomieniukiem z Archidiecezji Gnieźnieńskiej odwiedził wspólnoty Ruchu Światło-Życie w północno-wschodniej Brazylii, w diecezjach: Parnaiba i Campo Maior.

Ruch został tam zainicjowany przez ks. biskupa Edwarda Zielskiego, pochodzącego z diecezji pelplińskiej oraz ks. Szczepana Mitrosa, z diecezji łomżyńskiej. W obydwu diecezjach, w kilkudziesięciu dotąd przeprowadzonych oazach, mogło uczestniczyć łącznie około 3 000 młodzieży.

Dziś w diecezji Parnaiba identyfikuje się, bądź sympatyzuje z naszym Ruchem kilkunastu kapłanów, a w diecezji Campo Maior – dwóch kapłanów. W obydwu diecezjach funkcjonuje po kilka parafialnych wspólnot, które pod kierunkiem animatorów i diakonii realizują formację roczną oraz podejmują różne posługi w swoich parafiach. Ponieważ są to diecezje misyjne, młodzi po oazowej formacji są katechistami, a także pełnią różne funkcje liturgiczne. Z ich grona wywodzi się wiele powołań kapłańskich, a także powołania do życia konsekrowanego. Obydwaj biskupi odwiedzanych diecezji podkreślają wielkie zaangażowanie uczestników naszego Ruchu w życie parafialne.

W tym roku Ruch Światło-Życie w północno-wschodniej Brazylii będzie obchodził jubileusz 40-lecia pierwszej oazy w tym kraju. To wszystko na razie dzieje się w wymiarze oaz młodzieżowych, nie ma natomiast jeszcze kręgów Domowego Kościoła, a także Krucjaty Wyzwolenia Człowieka.

Sfinansowano ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Wspierania Międzynarodowych Domów Spotkań na lata 2021-2030