Strumienie wody żywej popłyną z jego wnętrza

206a206. numer „Wieczernika” przybliża temat roku pracy – „W mocy Ducha Świętego”. Numer otwiera jednak rozmowa z nowym moderatorem generalnym – ks. Markiem Sędkiem. Kolejny tekst wprowadza w tematykę zbliżającego się Roku Miłosierdzia. Później zaś następuje główny blok tematyczny poświęcony tematowi roku.

Przeżywam ten rok osobiście pragnąc doświadczyć mocy Ducha Świętego. Przemawia do mnie historia o tym, że w latach siedemdziesiątych w środowiskach oazowych tak mocno zamanifestowało się Jego ożywcze tchnienie. Wzrusza mnie, kiedy dostrzegam w życiu swoim i innych Jego nadprzyrodzone działanie, które sprawia, że ludzie przekraczają swoje granice i budują Królestwo Boże. Boli mnie, kiedy widzę we wspólnotach skostnienie, zasiedzenie i jakiś letarg, kiedy widzę brak entuzjazmu i świeżości. Zastanawiam się, dlaczego mimo przyjmowania darów Ducha Świętego następują podziały we wspólnotach. Czy jest to wynik ludzkiej słabości, czy może wprost przeciwnie, Duch Święty, który wieje tam gdzie chce, stwarza taką barwną różnorodność i daje bogactwo różnych charyzmatów?

Z pewnością ani autorzy tekstów „Wieczernika” ani tym bardziej ja nie zdołamy do końca „rozgryźć” Ducha Ojca i Syna. Idzie natomiast o to, żeby Go coraz lepiej, coraz głębiej poznawać, wchodzić z Nim w relację. Z Panem Jezusem to mniej więcej wiemy, jak się do tego zabrać, jakoś intuicyjnie widzimy Go jako osobę. Poruszył mnie prosty obraz, zarysowany podczas jednej z konferencji o Duchu Świętym. Wyobraźmy sobie, że dar Ducha Świętego to mały płomyk, zapalony w naszym sercu w momencie Chrztu Świętego. Życie w swej niekiedy brutalności wije wokół niego twardą skorupę. Aby płomyczek mógł rozgorzeć pięknym, silnym ogniem, należy – jak podpowie dziecko – z płomykiem po prostu rozmawiać. Czy my tak na serio wchodzimy z dialog miłości z Duchem Świętym?

Zapraszam do lektury tego numeru „Wieczernika”. Jeśli jest w Tobie pragnienie, aby żyć w mocy Ducha, wiedz, że dobrze jest wesprzeć to pragnienie merytorycznie. Pan Jezus wpierw nauczał swoich Apostołów, nim obdarował ich mocą z wysoka. Również nasz ojciec Franciszek kazał sprowadzać z zagranicy materiały na temat Odnowy w Duchu Świętym, ogłosił rok formacyjny pod takim samym hasłem, aby przygotować grunt pod wylanie Ducha Świętego. Prośmy o Ducha i pragnijmy Go usilnie, a nie zawiedziemy się!

Magdalena Roszak

———————————————————

„Wieczernik”
http://www.wieczernik.oaza.pl/
http://www.facebook.com/wieczernik.pismo
os. Stare Żegrze 32/5
61-249 Poznań
tel. 61 879 77 69
wieczernik@oaza.pl
zamówienia i prenumerata:
tel. 61 862 53 73
prenumerata@wieczernik.oaza.pl

—————————————————————-

SPIS TREŚCI

Wezwania

W mocy Ducha Świętego

Na drodze ucznia

 • ks. Krzysztof Mierzejewski – Człowiek przewrotny
 • Karol Madaj – Narodziny Izaaka
 • s. Rita od Chrystusa Sługi WNO – Modlitwa świętych

Z daleka i z bliska

 • Magda Roszak, Katarzyna Kutyła, Agnieszka, ks. Mariusz, Magdalena – Ahoj, uwierz w Jezusa
 • Aleksandra Rogowska – Niezwykła pielgrzymka

Chwile

 • Jola – Origami
 • Piotr Niedzielski – religijnie.pl
 • Dorota Czyżewska – Dlaczego???
 • Krzysztof Jankowiak – Z modlitwą
 • Jola – Uczucia

Wieczernik Domowy

 • Anna Maćkowiak – Z uśmiechem ci do twarzy

Wieczernik dla Ciebie

 • Krzysztof Jankowiak – Między swatką a miłością