Unikatowe nagranie ks. Blachnickiego

Dziś mija równe 40 lat od ważnego wydarzenia w życiu ks. Blachnickiego. Podczas swojej wizyty w USA gdzie przybył na zaproszenie diakona Andrzeja Płodowskiego (cudem dostając paszport od władz – chyba przez „pomyłkę”) aby doświadczył tego co Duch Święty dokonuje w Stanach poprzez odnowę charyzmatyczną oraz miał okazję spotkać się z centralą ruchu ewangelizacyjnego Campus Crusade for Christ z którym Ruch Światło-Życie współpracował.
Właśnie 9 kwietnia 1978 r przeżył to co nazywamy „chrztem w Duchu Świętym”.

Sam zresztą analizując to wydarzenie kilka dni później tak je nazwał. Ojciec Franciszek używał dość uroczego stwierdzenia „chrzest Ducha”. Jak to było opisał sam oddajmy mu więc głos:

„9 kwietnia 1978 r., South Bend
(…) Po obiedzie u Denisów rozmowa na tematy ekumeniczne.
O 16.15 — spotkanie modlitewne całej wielkiej wspólnoty „People of Praise”. Ok. 1000 osób w ogromnej, nowoczesnej hali „stulecia” (Century Center). Wspaniałe przeżycie! Modlitwa wstawiennicza za Polskę — za nasz Ruch. (…)
Wieczorem do Andrzeja [Płodowskiego] przyszło jeszcze kilka osób ze wspólnoty. Modlono się nade mną z nakładaniem rąk.
Jeden z modlących się otrzymał proroctwo osobiste skierowane do mnie. Ktoś inny teksty biblijne: z Listu do Filipian o Chrystusie Słudze (!) [Flp 2, 5-11] i z Księgi Ezechiela (7, 16) — wizja wody ze świątyni, obietnica Ducha Świętego. (…) Co zapamiętałem z proroctwa: Pan mówi, że mam zająć się przygotowaniem następców do prowadzenia dzieła! Szatan nie będzie miał mocy nade mną. Mam działać tylko w oparciu o Boży plan i Jego słowo — w Jego mocy. Pan chce dokonać w Polsce przeze mnie wielkiego dzieła! Alleluja! (…)”

Aby uczcić to wydarzenie pragnę zaprezentować nagranie, którego istnienia nikt się nie domyślał. To nauczanie wygłoszone dla odnowy charyzmatycznej w Dublinie 14 lutego 1984 roku (w swoim dzienniku apostolskim zanotował to wydarzenie: “Wieczorem spotkanie modlitewne, charyzmatyczne ( około 300 osób). Spotkanie typowe, jak wszędzie u charyzmatyków. Głoszę konferencję o jedności w Duchu Świętym (1 Kor 12, 4nn).”)

W tej konferencji objawia się niesamowita mądrość Ojca, przedstawia w niej początki charyzmatyczne w Ruchu Światło-Życie i napięcia jakie to rodziło. Ukazuje też drogę jedności różnych form przeżywania wiary i różnorodnych darów Ducha Świętego.

o. Bartłomiej Parys SVD