VIII Przegląd Teatrów Amatorskich w Gdyni

Ósmy już Przegląd Teatrów Amatorskich im. Marka Hermanna Kurtyna 2023 organizowany przez Stowarzyszenie Katolickie Centrum Kultury w Gdyni Małym Kacku odbędzie się w dniach 26 listopada – 2 grudnia 2023 r.

Korzystając z życzliwości mediów, już dziś dziękujemy wszystkim firmom i instytucjom, które ofiarowały swoją pomoc finansową i materialną przy organizacji tegorocznej Kurtyny oraz członkom Wspólnoty Ruchu Światło-Życie, bez których Kurtyny by po prostu nie było.

Kurtyna rozpocznie się w niedzielę, 26 listopada br. Mszą Świętą o godzinie 18:00 pod przewodnictwem ks. bpa Wiesława Szlachetki. Oprawy muzycznej Mszy Świętej podjął się zespół Ad Dei Gloriam. Następnie widzowie obejrzą spektakl otwarcia pt. „Baby i Dezerterzy” w wykonaniu Regionalnego Zespołu Teatralnego im. Józefa Pitoraka z Bukowiny Tatrzańskiej. Artyści z tej formacji teatralnej ostatni raz gościli w Gdyni w 1946 roku.

W tym roku – Kurtyna wpisuje się w obchody roku Aleksandra Fredry i z tej okazji na widzów i uczestników czekają przygotowane przez organizatorów niespodzianki przybliżające jego postać, a przygotowane przy współpracy z „Trupą Józefa” stworzoną przez Muzealników z Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie. Trwa również tematyczny konkurs graficzny współorganizowany przez Gdyńską Bibliotekę.

Szesnastu finalistów VIII Kurtyny (wyłonionych z ponad 30 zgłoszeń) to zespoły reprezentujące całą Polskę (Wrocław, Kłodzko, Warszawa, Łapy, Ostróda, Tuchlino, Katowice, Kowale, Gdańsk, Dębice, Chorzów, Rumia, Łódź i Gdynia). Zaprezentują oni swoje spektakle na deskach kurtynowej sceny zbudowanej w kościele pw. Chrystusa Króla w Gdyni Małym Kacku. Spektakle, wywiady z ich twórcami oraz inne wydarzenia finałowego tygodnia VIII Kurtyny będą transmitowane również on-line na kanale YouTube Kurtyna Mały Kack Gdynia.

Finałowy tydzień Kurtyny zakończy się 2 grudnia br. o godzinie 15:00. rozdaniem nagród połączonym z koncertem „Musicalowy zawrót głowy” w wykonaniu artystów z Państwowego Policealnego Studium Wokalno-Aktorskiego im. D. Baduszkowej w Gdyni. W tym roku na zwycięzców czekają nagrody o łącznej wartości 20.000 PLN. Wśród nich Złota Kurtyna o wartości 5.000 PLN, ufundowana przez Alicję i Jarosława Biereckich, Srebrna Kurtyna o wartości 3.000 PLN, ufundowana przez Narodowy Instytut Wolności oraz Gdyńska Kurtyna o wartości 3.000 PLN, ufundowana przez Prezydenta Gdyni pana Wojciecha Szczurka.

Współorganizatorami VIII Kurtyny są Miasto Gdynia oraz Narodowe Centrum Kultury. Projekt „VIII Przegląd Teatrów Amatorskich im. Marka Hermanna KURTYNA w Gdyni Małym Kacku” dofinansowano ze środków z budżetu państwa – ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Partnerem głównym wydarzenia jest Fundacja Alior Banku.

VIII Kurtyna cieszy się patronatami honorowym Księdza Arcybiskupa Tadeusza Wojdy SAC Metropolity Gdańskiego, pana Jarosława Sellina Sekretarza Stanu w MKiDN oraz Głównego Konserwatora Zabytków, pana Dariusza Drelicha Wojewody Pomorskiego, pana Wojciecha Szczurka Prezydenta Gdyni, patronatem Obszaru Metropolitalnego Gdańsk-Gdynia-Sopot oraz Związku Piłsudczyków RP.

Teatralnym zmaganiom scenicznym towarzyszy od 2016 roku niezwykła atmosfera CaféWieży, która czeka na widzów, gwarantując dobrą kawę, smakowite ciasta i okazję do spotkań, dyskusji i wymiany doświadczeń.