We współpracy z łaską

we_wspolpracy_oklwwwWydawnictwo Światło-Życie wydało kolejną książkę Gregory’ego Popcaka, autora bestsellerów „Święty seks” i „Na dobre… na zawsze!”. Tym razem napisaną wspólnie z żoną Lisą i poświęconą wychowaniu dzieci.

Autorzy prowadzą rodziców przez wszystkie etapy rozwoju dziecka, od niemowlęctwa do okresu dorastania, oferując dostosowane do wieku rady odnośnie do tego, jak wychowywać je we współpracy z łaską. Autorzy łączą praktykę rodzicielską, wiarę i humor, pomagając nam odkryć:

  • siedem czynników, które sprawiają, że katoliccy rodzice różnią się od innych rodziców;
  •  jak troszczyć się o dzieci, by wychowywać je jak najlepiej;
  • praktyczne, przepojone wiarą rozwiązania często zdarzających się problemów na każdym etapie wychowywania dzieci – takich jak trudności z zasypianiem, ataki złości, problemy związane ze szkołą i odrabianiem lekcji, pytania dotyczące wiary, dziecięce lęki, chodzenie na randki, korzystanie z nowych technologii i mediów i wielu, wielu innych.

Najlepiej książkę przedstawią sami autorzy. Oto początkowy rozdział:

Co znaczy określenie „katolicki rodzic”? Czy naprawdę odróżniamy się czymkolwiek od innych rodziców chrześcijańskich, czy nawet nie-chrześcijańskich, pomijając może modlitwy, których uczymy dzieci? Czy możliwe, że nie istnieje pojęcie „katolickich rodziców”, a ta książka stanowi jedynie cyniczną sztuczkę marketingową?

Prawda jest jeszcze bardziej szokująca. Jesteśmy przekonani, że pominąwszy oczywistą treść modlitw i życie parafialne, katoliccy rodzice naprawdę są innym rodzajem rodziców. Oczywiście modlitwa i życie liturgią powinny stanowić centrum życia katolickiej rodziny, ale nasze doświadczanie życia Wiarą musi schodzić jeszcze głębiej. Po odmówieniu rodzinnych modlitw czy odłożeniu rodzinnej Biblii albo po powrocie do domu ze Mszy św. nadal powinno być wyraźnie widać różnice w odnoszeniu się do siebie katolickich rodziców i ich dzieci, i powinno to nas odróżniać od innych rodzin chrześcijańskich i nie-chrześcijańskich.

Szeroko znane jest pewne sformułowania św. Franciszka: „Idźcie i głoście Ewangelię. W razie potrzeby używajcie słów!”. Św. Franciszek był przekonany, że sposób życia i odnoszenia się do ludzi jest zarówno pełnym mocy świadectwem dla innych, jak i wyznacznikiem, na ile poważnie traktujemy swoją wiarę – i jest to ważniejsze od ładnych słówek. Gdyby jakaś stacja telewizyjna zaczęła nagrywać w waszym domu program na żywo, czy widzowie tego programu – dajmy na to zatytułowanego „Życie na ulicy Wiary” – byliby w stanie dojrzeć (poza modlitwą i obrazami na ścianach), że wasza Wiara Katolicka pokazuje wam, jak macie rozmawiać ze swoimi dziećmi, odnosić się do nich, uczyć je, dyscyplinować, bawić się z nimi i reagować na ich potrzeby?

Nie powinniście mieć wyrzutów sumienia, jeśli nie jesteście pewni, jak odpowiedzieć na to pytanie. Tak to jest, że choć większość rodziców ma dobre intencje i usiłuje żyć wiarą w rodzinie, jednocześnie większości z nich rzadko przychodzi do głowy, że naprawdę jest coś w „wykonywaniu” życia rodzinnego przez katolików, co odróżnia ich od wszystkich innych chrześcijan. Większość katolickich rodziców (oprócz modlitwy, obrazów na ścianach i może ilości dzieci) wychowuje dzieci w taki sam sposób, jak ich nie-katoliccy i nie-chrześcijańscy bliźni i nigdy się nad tym nie zastanawia. A tyle więcej mają w zasięgu ręki! Jeżeli więc jesteście gotowi dowiedzieć się, co wasza Wiara może uczynić, byście mogli celebrować życie rodzinne, na którego widok aniołowie będą się uśmiechać i którego będą wam zazdrościć inni ludzie (jak mógłby to ująć Tertulian, jeden z Ojców Kościoła: „Popatrzcie na te katolickie rodziny! Zobaczcie jak oni się miłują!”), ta książka wyposaży was w narzędzia niezbędne do tego, by rozpocząć niezwykle radosne, uporządkowane, spokojne, bogobojne życie w rodzinie, takie, o jakim do tej pory zaledwie ośmieliliście się marzyć.

Książka jest dostępna na stronie wydawnictwa, będzie ją można nabyć na zaczynających się właśnie Targach Wydawców Katolickich w Warszawie (specjalna promocja na książki Popcaka!) oraz na pielgrzymce Domowego Kościoła do Kalisza.