Apel do samorządowców ws. finansowania in vitro ze środków publicznych

 O to, by „nie ulegali materialistycznemu sposobowi myślenia” pisze w apelu do samorządowców w Polsce ks. Przemysław Drąg, dyrektor Krajowego Ośrodka Duszpasterstwa Rodzin, działającego przy Radzie Konferencji Episkopatu Polski ds. Rodziny.

Apel odnosi się do deklaracji wielu samorządów, które zapowiadają finansowanie procedur zapłodnień in vitro z pieniędzy publicznych. Wobec braku postępów prac nad prawem regulującym zagadnienia bioetyczne pojawiają się pomysły, by nie bacząc na to, finansować takie procedury z budżetów jednostek samorządu terytorialnego.

Jednak zdaniem dyrektora Krajowego Ośrodka Duszpasterstwa Rodzin, w problematyce sztucznego zapłodnienia pozaustrojowego „pytanie, kto ma płacić, nie powinno wyprzedzać wielu innych, o wiele bardziej fundamentalnych”.

„Rozmawiałem na ten temat z wieloma samorządowcami i większość z nich rozumie powagę sprawy. Przychylają się do głosów większości społeczeństwa, które sprzeciwia się takiemu wydatkowaniu pieniędzy z ich podatków. Niestety, wielu z nich może poddać się choćby presji mediów” – ubolewa ks. Drąg.

Apel do samorządowców w sprawie finansowania zapłodnień in vitro z pieniędzy publicznych został rozesłany do wszystkich samorządów.

Do zadań Krajowego Ośrodka Duszpasterstwa Rodzin przy Radzie Episkopatu Polski ds. Rodziny należy koordynowanie pracy pomiędzy Radą a diecezjami. KODR, współpracując z licznymi ekspertami, jest cennym źródłem informacji i pomocy osobom i instytucjom zaangażowanym w troskę o małżeństwo i rodzinę. KODR jest też odpowiedzialny za redagowanie i wydawanie biuletynu Sprawy Rodziny oraz podstawowych publikacji z zakresu papieskiego nauczania o małżeństwie, rodzinie i wychowaniu; pozycji z zakresu teologii, psychologii małżeństwa i rodziny, pedagogiki oraz naturalnego planowania rodziny. Do zadań KODR należy także m.in. gromadzenie sprawozdań z działalności Diecezjalnych Wydziałów Duszpasterstwa Rodzin. KODR organizuje też co roku pielgrzymkę małżeństw i rodzin na Jasną Górę w czwartą niedzielę września.

 

Katolicka Agencja Informacyjna

Leave a Reply