Arcybiskup Paryża proponuje narodową modlitwę za Francję

Kard. Andre Vingt TroisPrzewodniczący Konferencji Biskupów Francji, kard. André Vingt-Trois zaproponował, by w uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny odbyła się narodowa modlitwa za Francję. W tekście modlitwy, która ma być odmówiona w całej Francji, arcybiskup Paryża porusza aktualne problemy społeczne, prawne i moralne tego kraju.

Tradycja modlitwy za Francję w dniu 15 sierpnia sięga czasów króla Ludwika XIII, który w 1638 r. ślubował poświęcenie swego królestwa Maryi. Po 1945 r., praktyka ta poszła w zapomnienie. Od kilku lat na nowo podejmowały ją grupy katolików, co szczególnie widoczne było podczas tegorocznej kampanii wyborczej. W liście skierowanym 25 lipca br. do tamtejszych biskupów kard. Vingt-Trois zaproponował, aby ponownie zorganizować wspólną modlitwę za ojczyznę we wszystkich diecezjach.

Przygotowany przez arcybiskupa Paryża tekst modlitwy zwraca się najpierw do „współobywateli, będących ofiarami różnych restrykcji”, związanych z kryzysem gospodarczym. – Prośmy Boga, aby uczynił nas bardziej hojnymi i solidarnymi wobec bliźnich – napisał hierarcha.

W liście do biskupów wyjaśnił, że uznał za stosowne „wysłać wyraźny sygnał” w chwili, gdy ustawodawcy zajmują się rodziną. Dlatego w modlitwie znalazła się prośba za tych, którzy „zostali niedawno wybrani w celu stanowienia prawa i rządzenia, aby zmysł wspólnego dobra społeczeństwa wziął w nich górę nad indywidualnymi roszczeniami” oraz za dzieci i młodzież, aby „przestali być przedmiotem pożądania dorosłych” i cieszyli się „w pełni miłością ojca i matki”.

Według dziennika „La Croix” jest to wyraźna aluzja do chęci rządzących Francją socjalistów wprowadzenia małżeństw jednopłciowych i adopcji przez nie dzieci. Gazeta przypomina, że już w czasie swego pierwszego spotkania z nowym prezydentem, 17 lipca, kard. Vingt-Trois przekonywał Françoisa Hollande’a, że „małżeństwo nie jest sposobem uznania autentyczności związku dwojga kochających się ludzi’, lecz stanowi „instytucję społeczną w celu zapewnienia, najlepiej jak to możliwe, dobrego wychowania dzieci”.

„La Croix” zwraca też uwagę, że w obliczu sprzecznych z przekonaniami katolików propozycji legislacyjnych w takich kwestiach, jak: eutanazja czy małżeństwa jednopłciowe szczególnie chętnie zabierały głos i przedstawiały swoje polityczne stanowisko grupy katolików związane ze skrajną prawicą. Narodowa modlitwa za Francję ma więc także na celu niepozostawianie im monopolu na wyrażanie niepokoju katolików i umieszczenie ich w szerszym kontekście, obejmującym również problemy gospodarcze, ubóstwa, rodzin i edukacji. Jest to również przypomnienie, że Kościół nie chcąc być rzecznikiem jakiegoś lobby, pragnie jednak brać udział w debacie publicznej – wyjaśnia katolicki dziennik.

 

Katolicka Agencja Informacyjna

Leave a Reply