Bp Guzdek: chrześcijańskie małżeństwo i rodzina skarbem narodowym

Bp Józef GuzdekPromocji chrześcijańskiej wizji małżeństwa i rodziny poświęcił tegoroczny list na Wielki Post biskup polowy WP Józef Guzdek. Ordynariusz wojskowy zachęca w nim do docenienia wartości życia rodzinnego, apeluje o obronę chrześcijańskiego modelu małżeństwa i o duszpasterską opiekę nad żyjącymi w związkach niesakramentalnych. Biskup podkreśla, że swoim listem chce nawiązać do tematu roku duszpasterskiego „Kościół naszym domem” ogłoszonym przez Episkopat oraz do planowanego w czerwcu w Mediolanie VII Światowego Spotkania Rodzin.

– Małżeństwo i rodzina są „pomysłem samego Boga” (…) W małżeństwie mężczyzna i kobieta znajdują dla siebie dopełnienie, pomoc, akceptację i nade wszystko miłość potrzebną do wewnętrznego rozwoju. We wspólnocie, którą tworzą, przychodzą na świat dzieci; w niej dorastają i kształtują swój charakter. W rodzinie doznają opieki i dożywają swoich dni starsi rodzice. Rodzina także otacza modlitwą tych, którzy odeszli do wieczności – pisze w liście bp Guzdek.

Ordynariusz wojskowy podkreśla, że model Rodziny z Nazaretu, jest bliski współczesnemu człowiekowi poprzez stykanie się jej z „realizmem życia”. Przypomina, że już na początku przeżywają „próbę miłości”, ochraniając zagrożone życie dziecka emigrują do Egiptu, a po powrocie do Nazaretu sumiennie wypełniają swoje obowiązki. – Pośród tych problemów, kochając się i rozumiejąc wzajemnie, pozostali do końca wierni Bogu – pisze bp Guzdek.

Biskup polowy stwierdza, że szczególnie rodziny żołnierzy i funkcjonariuszy wystawiane są na próby rozłąki i częstych przenosin, związanych ze służbą. – Myśląc o rodzinach żołnierzy i innych służb mundurowych, często doświadczających rozłąki i wielu przeprowadzek, dziękuję za wierność małżeńskiej przysiędze. Swoim pięknym życiem małżeńskim i rodzinnym udowadniacie każdego dnia, że najważniejszymi imionami miłości są: ofiarność i poświęcenie. Prawdziwie kocha dopiero ten, kto trwa w miłości również wtedy, kiedy jest to trudne – napisał.

Ordynariusz wojskowy podkreślił, że „otoczone wielkoduszną miłością, dobrze wychowane i wykształcone dzieci to zdany egzamin z rodzicielskich zadań powierzonych przez Boga i przyjętych w zobowiązaniach chrzcielnych”.

Bp Guzdek zauważa, że obecnie tradycyjny model rodziny spotyka się z „atakiem na niespotykaną skalę”.- Próbuje się zniszczyć małżeństwo jako związek mężczyzny i kobiety. Godzi się w rodzinę jako środowisko miłości i nowego życia – napisał.

Ordynariusz wojskowy zachęca „do czujności i obrony chrześcijańskiej wizji małżeństwa i rodziny w swoich środowiskach życia i pracy”. Pokreślił, że „dziś, bardziej niż kiedykolwiek potrzebne jest świadectwo dozgonnej miłości i wierności małżeńskiej”. Zachęcił małżonków do świętowania kolejnych rocznic zawarcia sakramentalnego związku. – Niech wątpiący w sens małżeństwa i rodziny, patrząc na świadectwo pięknej miłości przekonują się, że wierność jest możliwa – apeluje bp Guzdek.

Zwracając się do kapelanów, biskup zachęca, aby w tegorocznych naukach rekolekcyjnych podjęli tematykę małżeństwa i rodziny oraz by zaplanowali we wspólnotach parafialnych Msze św. z odnowieniem przyrzeczeń małżeńskich. Przestrzegł też przed pochopnym osądzaniem „przeżywających dramat rozbitych wspólnot małżeńskich”, zachęcił do otoczenia ich opieką. – Ludzie, którzy się rozwiedli, zawarli nowe niesakramentalne związki, pozostają nadal członkami Kościoła. Kościół nie ukrywa przed nimi prawdy o obiektywnym nieładzie, jakim jest ich sytuacja oraz o jego konsekwencjach dla życia sakramentalnego. Pragnie jednak okazywać im swą macierzyńską troskę i ofiarować pomoc – napisał.

Bp Guzdek podkreślił, że niepokojąca jest powszechna akceptacja społeczna dla rozwodów oraz zgoda na wspólne mieszkanie młodych przed ślubem. – Przez to tworzymy klimat, w którym trudno jest budować nierozerwalne małżeństwo – podkreślił.

Biskup polowy zaapelował o wierność chrześcijańskiej wizji małżeństwa i rodziny. – Brońmy jej ze wszystkich sił. Niech nasze rodziny dają coraz mocniejsze świadectwo wzajemnej miłości, służby życiu i dobrego wychowania dzieci – podkreślił. Zawierzył też rodziny diecezji wojskowej opiece bł. Jana Pawła II, którego nazwał „papieżem rodzin”.

List biskupa Guzdka zostanie odczytany w najbliższą niedzielę we wszystkich parafiach garnizonowych i ośrodkach duszpasterskich ordynariatu polowego.

 

Katolicka Agencja Informacyjna

Leave a Reply