Bp Rakoczy: biskupi bronią życia, bo taka jest wola Boga

Biskup Tadeusz RakoczyTajemnica poczęcia Jezusa uczy nas, że nie wszystko człowiek jest w stanie zrozumieć – mówił bp Tadeusz Rakoczy, który w uroczystość Zwiastowania Pańskiego przewodniczył Mszy św. w bielskiej katedrze. Liturgia była najważniejszym punktem diecezjalnych obchodów Dnia Świętości Życia.

Ordynariusz bielsko-żywieckiego w homilii podkreślił, że w Maryi jednocześnie współistniało macierzyństwo i dziewictwo, nie wykluczając się wzajemnie i nie ograniczając.

Biskup zwrócił uwagę, że tajemnica poczęcia uczy, że nie wszystko jest człowiek w stanie zaplanować. „Nie wszystko jest w stanie, obliczyć i przewidzieć. Ale człowiek wierzący musi, tak jak Maryja, umieć mówić Bogu: niech się stanie według Twego słowa. Tylko taka postawa, pełna pokory i ufności, może otworzyć serce ludzkie na przyjęcie cudu stworzenia, jakim jest dziecko” – mówił bp Rakoczy, podkreślając, że w odpowiedzialności, polegającej na dawaniu siebie nowemu życiu, człowiek wyraża swą godność i dojrzałość.

Jak zauważył kaznodzieja, kluczem do rozwiązania problemów rodzicielskich jest to, co czyni Maryja, która nie rozumiejąc wszystkiego, pyta Anioła, wysłannika Boga. „A w trudnych sprawach Boga trzeba się pytać, trzeba z Nim rozmawiać, modlić się, otworzyć się na Jego światło i łaskę. Skoro Bóg dał życie nowemu człowiekowi, to znaczy, że jest blisko ojca i matki. Chce nie tylko podtrzymać życie, które się poczęło, ale i ducha tych, którzy za to życie są odpowiedzialni” – dodawał.

Biskup podkreślił, że każde poczęte życie to nowy człowiek, który ma prawo począć się w akcie miłości swoich rodziców, „a nie w laboratorium”. Ordynariusz przypomniał też, że całe życie Jana Pawła II przepełniała pasja obrony życia. „To nie było jego widzimisię, tak jak teraz się mówi, o poglądach Jana Pawła II, czy poglądach Michalika czy któregoś z biskupów. To nie są nasze osobiste wizje. Dobrze to wiecie. Dobrze, żeby o tym wiedzieli inni. Taka jest natura i wola Boża w realizowaniu małżeństwa i rodziny katolickiej, ludzi wierzących” – zaznaczył hierarcha.

Podczas Mszy część osób zadeklarowała podjęcie modlitwy w ramach adopcji dzieci poczętych. Przed liturgią konferencję pt. „Diecezjalny Dom Matki i Dziecka w służbie świętości życia” – poprowadziła s. Natanaela CBM, kierownik tej bielskiej placówki, przy której znajduje się „Okno życia”.

 

Katolicka Agencja Informacyjna

You Might Also Like

Leave a Reply