Czechy: protest episkopatu przeciw liberalizacji tzw. medycyny reprodukcyjnej

Fot. NaszBiskupi Czech protestują przeciwko planowanej w tym kraju reformie służby zdrowia. Projekt ustawy, którą chce wprowadzić czeski rząd, przewiduje m.in. łatwiejszy dostęp do dokonywania zapłodnień in vitro.

Bp Vojtěch Cikrle stwierdził, że Kościół katolicki z ubolewaniem przyjął informacje o zmianach w przepisach dotyczących tzw. medycyny reprodukcyjnej.

Przewodniczący zespołu bioetycznego przy Konferencji Episkopatu Czech podkreślił, że nowe prawo godzi w godność embrionu ludzkiego. Projekt ustawy nie przewiduje bowiem limitu komórek macierzystych wykorzystanych do zapłodnienia pozaustrojowego. W konsekwencji zabijać się będzie tzw. embriony „nadliczbowe”. Bp Cikrle zwrócił też uwagę na możliwość pojawienia się swoistej „turystyki reprodukcyjnej”, tj. napływu osób chcących dokonać sztucznego zapłodnienia z tych krajów, w których jest ono nielegalne. Czeski Kościół wzywa zatem rządzących do „odpowiedzialnej dyskusji w kwestiach bioetycznych”. Ocenia natomiast pozytywnie rezygnację z dalszej liberalizacji norm dotyczących dopuszczalności aborcji.

 

Katolicka Agencja Informacyjna

Leave a Reply