Hiszpania: Światowy Kongres Rodziny

 Wspieranie rodziny leży w interesie państwa – przypomniano o tym na dobiegającym końca w Madrycie Światowym Kongresie Rodziny. Odbywa się on pod hasłem: „Małżeństwo i rodzina przyszłością społeczeństwa”. W spotkaniu wziął udział kard. Ennio Antonelli, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Rodziny.

W kongresie uczestniczyło ok. 2 tys. osób z 80 krajów świata reprezentujących 500 organizacji prorodzinnych. Oprócz chrześcijan byli także wyznawcy innych religii.

Podczas obrad uczestnicy zapoznali się z aktualną sytuacją rodziny w różnych częściach świata. Dyskutowano m.in. nad polityką prorodzinną, ustawami wymierzonymi w rodzinę, „zimą demograficzną”, jaka panuje w niektórych krajach, miejscem i rolą kobiety w społeczeństwie oraz odpowiedzialnym wychowaniem dzieci i młodzieży. Wśród prelegentów byli też Polacy: Ewa i Lech Kowalewscy mówili o antykoncepcji i naturalnym planowania rodziny, natomiast ks. Jarosław Szymczak z Instytutu Studiów nad Rodziną UKSW wygłosił referat o problemie bezpłodności.

Ostatni dzień kongresu został poświęcony wolności wychowania i wolności religijnej. Szczególnie ta ostatnia jest zagrożona w wielu krajach świata. Organizatorzy przygotowali bogaty program kulturalny. M.in. można było zobaczyć film „Cristiada”. Na zakończenie obrad zostanie opublikowana specjalna Deklaracja Madrycka na rzecz rodziny.

 

Katolicka Agencja Informacyjna

You Might Also Like

Leave a Reply