Ogólnopolska Pielgrzymka Rodzin Domowego Kościoła u św. Józefa w Kaliszu

Sanktuarium Św. Józefa w KaliszuPonad trzy tysiące osób z całej Polski wzięło udział w XIV Ogólnopolskiej Pielgrzymce Rodzin Domowego Kościoła do Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu. Tegorocznej pielgrzymce przyświecał temat: „Rodzino, słuchaj Pana w Kościele”.

Mszy św. przewodniczył bp Stanisław Napierała, ordynariusz diecezji kaliskiej, z którym modlili się: bp Bronisław Bernacki z Odessy, ks. Marek Borowski, moderator krajowy Domowego Kościoła, Beata i Tomasz Strużanowscy z diecezji toruńskiej, para krajowa Domowego Kościoła, Katarzyna i Marek Dziamscy, para Domowego Kościoła diecezji kaliskiej, ks. Jerzy Salamon, moderator Domowego Kościoła diecezji kaliskiej oraz liczne delegacje Kościoła Domowego z kapłanami z całej Polski.

W homilii bp Stanisław Napierała przywołał naukę Jana Pawła II, którą on obwieścił Kościołowi i światu 14 lat temu u św. Józefa w Kaliszu, a nauka ta dotyczyła życia, małżeństwa i rodziny. Przypomniał, że Papież nazwał barbarzyńską cywilizację, która odrzuca bezbronnych. Dodał, że Jan Paweł II apelował w Kaliszu o powszechną mobilizację sumień i wspólny wysiłek, aby wprowadzić w czyn wielką strategię w obronie życia. Biskup zachęcał małżonków, aby na co dzień byli apostołami życia.

Zaznaczył, że małżeństwo ma źródło w Bogu Stwórcy. Ubolewał nad zalegalizowaniem związków jednopłciowych. – Nie można dopuścić, aby takie związki jednopłciowe były traktowane jak małżeństwo i żeby miały te same prawa, co w małżeństwie – mówił biskup kaliski.

Wskazał, że wzorem dla każdej rodziny jest Święta Rodzina. Podkreślił, że współczesność godzi w rodzinę w najróżniejszy sposób, a przede wszystkim przez niegodne warunki pracy i płacy oraz bezrobocie. Wspomniał o europejskim sieroctwie powstającym na skutek poszukiwania pracy poza granicami kraju. – Oddalenie od domu rodzinnego powoduje, że małżeństwa się rozchodzą, a najbardziej cierpią dzieci – powiedział celebrans.

Zachęcał do zawierzenia tych wszystkich trudnych spraw św. Józefowi tak, jak to uczynił 14 lat temu Papież Jan Paweł II. – Ten dyskretny, milczący święty jest potężny. On jest na nasze czasy. To on dzisiaj wskazuje na małżeństwo swoje z Maryją i rodzinę naszego Zbawiciela. Święty Józef swoim milczeniem dzisiaj woła: uważajcie na małżeństwo, uważajcie na rodzinę, nie milczcie, mówcie, krzyczcie, bo małżeństwo, rodzina i życie to jest fundament ludzkości, cywilizacji i kultury – mówił bp Napierała.

Po Mszy św. biskupi, kapłani i przedstawiciele Kościoła Domowego udali się do kaplicy cudownego obrazu św. Józefa, któremu zawierzyli wszystkie małżeństwa i rodziny.

 

Katolicka Agencja Informacyjna

You Might Also Like

Leave a Reply