Kardynał Dziwisz: małżeństwo jako nierozerwalny związek jest fundamentem istnienia rodziny

Kardynał Stanisław DziwiszO udział w XIX pielgrzymce rodzin do Kalwarii Zebrzydowskiej zaapelował kard. Stanisław Dziwisz w liście do wiernych, który zostanie odczytany 4 września we wszystkich kościołach archidiecezji krakowskiej. „We współczesnym świecie zdominowanym przez relatywizm, szczególnym zadaniem chrześcijan jest przypominanie, że małżeństwo jako nierozerwalny związek mężczyzny i kobiety jest fundamentem istnienia rodziny i społeczeństwa” – napisał metropolita krakowski.

Zdaniem hierarchy dzień XIX Pielgrzymki Rodzin do Kalwarii Zebrzydowskiej – jest wyjątkową okazją do dawania świadectwa, że rodzinę buduje się z Chrystusem w oparciu o Boże przykazania. „Jest momentem modlitwy za nasze rodziny, za małżonków i za dzieci; za te rodziny, które przeżywają kryzysy. Będziemy się również modlić za tych, którzy ustanawiają prawa w naszej Ojczyźnie, aby były one zgodne z Bożym prawem” – podkreśla metropolita krakowski.

Kardynał zachęca małżeństwa, które będą na pielgrzymce w Kalwarii, aby u stóp Krzyża Chrystusowego, pod matczynym spojrzeniem Maryi, dały świadectwo Bożej prawdzie o małżeństwie przez odnowienie przyrzeczeń małżeńskich. „Chciałbym również, aby małżeństwa archidiecezji krakowskiej, nieobecne w Kalwarii, odnowiły przyrzeczenia w swoich parafiach” – napisał kard. Dziwisz. I poprosił proboszczów, aby w tę pielgrzymkową niedzielę podczas jednej Mszy św. stworzyli tego rodzaju możliwość. „Dziś tak bardzo w społeczeństwie potrzebny jest ten znak miłości, uczciwości i wierności małżeńskiej aż do śmierci” – zaznacza hierarcha.

Kard. Dziwisz zwrócił uwagę na to, że do tegorocznej pielgrzymki rodzin zachęca bł. Jan Paweł II, który 7 czerwca 1979 roku w Kalwarii Zebrzydowskiej wyznał, że szczególnie trudne i odpowiedzialne sprawy jego biskupiej posługi rozwiązywały się po modlitwie na dróżkach kalwaryjskich. „Prosił również, abyśmy tu modlili się za niego za jego życia i po śmierci. Dziś, po jego beatyfikacji, przyzywamy jego wstawiennictwa jako patrona rodzin chrześcijańskich i 'umocnienie małżonków'” – wyjaśnia metropolita krakowski.

XIX Pielgrzymka Rodzin archidiecezji krakowskiej do Kalwarii Zebrzydowskiej odbędzie się 11 września pod hasłem „Archidiecezja odnawia śluby małżeńskie”. W tym dniu o godz. 9 rozpocznie się Droga Krzyżowa, a o godz. 11 uroczysta Msza św. pod przewodnictwem kard. Dziwisza. Podczas nabożeństwa małżonkowie odnowią sakramentalną przysięgę małżeńską.

Zaproszenie do udziału w pielgrzymce zostanie odczytane wiernym we wszystkich kościołach i kaplicach archidiecezji krakowskiej w niedzielę 4 września.

 

Katolicka Agencja Informacyjna

Leave a Reply