Kościół i ONZ jednym głosem o AIDS

fot. JoaZmiany zachowań seksualnych mają kluczowe znaczenie dla pokonania plagi AIDS. Do takiego wniosku doszedł katolicki ekspert ds. AIDS ks. Robert Vitillo z Caritas Internationalis, analizując najnowszy raport ONZ na ten temat.

Jak zauważa ks. Vitillo, działacze ONZ coraz częściej mówią, że z chorobą walczyć trzeba także przez wspieranie wstrzemięźliwości płciowej i ograniczenie partnerów seksualnych. „Jest to potwierdzenie tego, co robimy” – dodaje amerykański kapłan.

Ogłoszony 13 lipca Raport UNAIDS podkreśla, że w ośmiu badanych krajach spadek liczby zachorowań na HIV, przynajmniej częściowo, ma związek ze zmianą zachowań seksualnych wśród młodych ludzi. Chodzi zwłaszcza o upowszechnianie podnoszenia wieku inicjacji seksualnej i o ograniczenie liczby partnerów. Z opracowania wynika, że liczba zakażeń wirusem HIV spadła o 25 proc. w 15 z 21 krajów o największym wskaźniku zachorowań na tę chorobę.

Duchowny podkreślił, że z innego niedawnego raportu także wynika, iż wśród mieszkańców takich krajów jak Uganda czy Kenia zmiany postaw seksualnych mają większy wpływ na ograniczenie zakażeń HIV niż namawianie do używania prezerwatyw.

Ks. Vitillo bierze udział w specjalnej konferencji w Wiedniu pod patronatem UNAIDS z udziałem około 30 tys. osób.

rk

wiadomość Katolickiej Agencji Informacyjnej

You Might Also Like

Leave a Reply