Łotwa: obrońcy życia otwierają krajową debatę o aborcji

RygaW Łotwie, gdzie proaborcyjne ustawodawstwo należy do jednych z najbardziej liberalnych na świecie, odbyła się kampania w obronie dzieci nienarodzonych. 27 rzeźb dzieci w pozycji embrionalnej, jakie ułożyli działacze pro-life na jednym z głównych deptaków Rygi, symbolizowały liczbę aborcji, które codziennie dokonuje się w łotewskich szpitalach i klinikach. Podczas ulicznej akcji przechodnie mogli przeczytać w językach łotewskim, rosyjskim i angielskim historie o aborcji opowiedziane z punktu widzenia ich ofiar – zabitych dzieci.

Celem przedsięwzięcia pro-life ma być otwarcie debaty o aborcji w kraju o katastrofalnie niskim przyroście naturalnym, gdzie przerywanie ciąży na życzenie jest dozwolone w pierwszych trzech miesiącach życia dziecka, a z powodów społecznych i zdrowotnych nawet do 28. tygodnia.

Kulminacją działań obrońców życia, które ruszyły w sierpniu br. była konferencja poświęcona ochronie życia od momentu poczęcia. Odbyła się ona 16 października br. w łotewskim parlamencie. Towarzyszyła temu ogromna akcja reklamowa i telefoniczna. Kampanię wsparli sławni łotewscy artyści, muzycy, aktorzy, dziennikarze, księża, politycy, sportowcy oraz inni.

Uliczna instalacja prezentująca rzeźby leżących na chodniku dzieci wzbudziła ogromne zainteresowanie. Aby ją zobaczyć ludzie przychodzili całymi rodzinami, zatrzymywali się, kładli kwiaty obok rzeźb, niektórzy palili świeczki, inni płakali. Instalacja ta, całkowicie niechroniona, pozostawała na jednej z głównych ulic stolicy Łotwy przez kilka tygodni.

Akcja zainspirowała innych do kolejnych działań. Odbywały się koncerty i seminaria nt. naprotechnologii. O kampanii, zorganizowanej przez 10-12 wolontariuszy z różnych organizacji, informowały szeroko prasa i telewizja.

Z danych Johnston’s Archive wynika, że w Łotwie w 2010 r. na 1000 urodzeń było 387 aborcji (w sumie wykonano 7443 aborcji). W 2003 r. współczynnik wynosił 904 aborcji na 1000 urodzeń. W 1989 r. na 38922 urodzeń dokonano 53169 aborcji.

 

Katolicka Agencja Informacyjna

Leave a Reply