Polska – Marsze dla Życia i Rodziny (7 wiadomości agencyjnych)

 Łódź: 3 czerwca Marsz Wdzięczności za Dar Życia

Marsz Wdzięczności za Dar Życia przejdzie 3 czerwca ulicami Łodzi. W pikniku, który zakończy przemarsz wezmą udział m.in. Jan Pietrzak i Dariusz Kowalski. W trakcie spotkania zbierane będą pieniądze na uruchomienie w Łodzi punktu wsparcia dla rodziców, którzy utracili dziecko. Podobne marsze odbędą się tego samego dnia w 45 miastach w całej Polsce.

To już druga edycja marszu. Jego celem jest promocja wartości życia ludzkiego i rodziny. „Chcemy pokazać, że pamiętamy o tym, iż życie jest prezentem, który otrzymaliśmy. Pozostaje nim zarówno w chwilach szczęśliwych, jak i tych, w których przełykamy łzy” – mówi Michał Owczarski, jeden z organizatorów marszu. „To będzie marsz radosny, wezmą w nim udział całe rodziny, ludzie zaangażowani we wsparcie potrzebujących i sami potrzebujący – choćby niepełnosprawni” – dodaje Owczarski.

Łódzki marsz rozpocznie się 3 czerwca o godz. 13.00 w pasażu Schillera i przejdzie ul. Piotrkowską i al. Mickiewicza pod kościół Matki Bożej Zwycięskiej. „Tam gdzie rozpoczniemy wspólne niedzielne świętowanie w ramach pikniku. Przygotowaliśmy m.in. koncert Jana Pietrzaka, pokazy, gry i zabawy dla dzieci oraz konkursy rodzinne. Obok części typowo rozrywkowej znajdą się też punkty informacyjne instytucji chroniących życie, zajmujące się jego rozwojem człowieka i rodziny oraz pomagające przezwyciężać kryzysy” – mówi Szymon Malinowski z nieformalnej inicjatywy Łódź Pro-Life.

Poza rozrywką marsz ma też cel finansowy – podczas manifestacji zbierane będą pieniądze na utworzenie punktu wsparcia dla rodziców, którzy stracili dziecko. Punkt będzie skupiać rodziców, którym dziecko zmarło w okresie ciąży, osierociło ich na skutek śmierci i tych, którzy przeprowadzili aborcję. „Planujemy kolejne inicjatywy, które zabezpieczą finansowo funkcjonowanie tej formy wsparcia w kolejnych latach” – zapewnia Owczarski. Punkt powstanie przy Ośrodku Pomocy Duchowej, a dodatkowym celem zbiórki jest też działalność terapeutyczna w nim prowadzona.

Podczas marszu zorganizowanego w 2009 roku zbierane były pieniądze na utworzenie dwóch okien życia. Działają one dzisiaj w Łodzi i Piotrkowie Trybunalskim.

Łódzki marsz jest jedną z ponad 40 tego typu inicjatyw organizowanych w całej Polsce pod wspólnym hasłem „Rodzina receptą na kryzys”.

Organizatorem Marszu jest nieformalna, obywatelska Inicjatywa Łódź Pro-Life (www.zycie.lodz.pl), powołana do życia przez młodzież w 2009 roku. Gromadzi osoby prywatne, stowarzyszenia oraz instytucje pochodzące głównie ze środowisk katolickich. Marsz objął swoim patronatem abp Władysław Ziółek, metropolita łódzki.

 

Katolicka Agencja Informacyjna

 

Marsz dla Życia i Rodziny w 3 miastach diecezji opolskiej

 

Ulicami Opola, Raciborza i Kluczborka, pod hasłem „Rodzina receptą na kryzys”, przejdą w najbliższą niedzielę 3 czerwca Marsze dla Życia i Rodziny. To ogólnopolska inicjatywa mająca na celu manifestację przywiązania do wartości rodzinnych i poszanowania życia każdego człowieka. Wydarzenie swoim patronatem objął m.in. biskup opolski Andrzej Czaja.

– Gorąco zachęcam do udziału w marszach organizowanych 3 czerwca. Możemy w ten sposób dać piękne świadectwo, że jesteśmy ludźmi, którzy cieszą się życiem i kochają swoje rodziny – napisał bp Andrzej Czaja w komunikacie do diecezjan. Hierarcha przypomniał w nim także o kontekście marszu – VII Światowym Spotkaniu Rodzin w Mediolanie, którego kulminacyjnym punktem będzie niedzielne spotkanie z papieżem Benedyktem XVI.

W Opolu Marsz dla Życia i Rodziny przejdzie po raz pierwszy. Jego organizacją zajmuje się powołany specjalnie na tą okazję komitet skupiający przedstawicieli różnych środowisk lokalnych. Jak mówi Jacek Sapa z Centrum Wspierania Inicjatyw dla Życia i Rodziny – w Polsce obserwuje się coraz większe społeczne zaangażowanie obywateli. Świadczy o tym m.in. sukces akcji zbierania podpisów pod projektem ustawy o pełnej ochronie życia, dla której poparcie na piśmie wyraziło 600 tys. osób, a także coraz większa ilość inicjatyw wokół Dni Świętości Życia i Narodowego Dnia Życia. Dowodem jest też coraz większa liczba polskich miast, w których organizowane są Marsze dla Życia i Rodziny. – To społeczeństwo obywatelskie, które skupione jest głównie w parafiach. Mam nadzieję, że działania w Opolu będą widoczne i będą świadczyły o tym, że chcemy kształtować opinię i moralność publiczną, że chcemy zmieniać Polskę – mówi Sapa, który sam pochodzi z Opola.

– Zdrowa rodzina jest fundamentem każdego społeczeństwa, dlatego należy promować piękne i dobrze funkcjonujące rodziny – mówi ks. Jerzy Dzierżanowski, diecezjalny duszpasterz rodzin i członek komitetu organizacyjnego Marszu. Jak dodaje – zbyt wiele miejsca w mediach i debacie społecznej zajmuje sprawa patologii, tak że to, co powinno być normą, czyli zdrowa rodzina, schodzi na dalszy plan. Dlatego chcemy by marsz był piękną manifestacją życia rodzinnego.

Do udziału w marszu zaproszone są nie tylko rodziny z dziećmi, ale także organizacje pozarządowe, osoby publiczne, wszelkiego rodzaju wspólnoty oraz wszyscy, którym bliskie są wartości życia ludzkiego i tradycyjnej rodziny. Organizatorzy zaznaczają jednak, że wydarzenie to ma charakter apolityczny i pozostanie wolne od wszelkich form agitacji partyjnej.

W Opolu Marsz dla Życia i Rodziny rozpocznie się na placu Kopernika, gdzie uczestnicy zbiorą się w południe, i ulicami miasta przejdzie na opolski Rynek. W Kluczborku Marsz poprzedzi Msza św. o godz. 12.00 w kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa, po której uczestnicy wyruszą w stronę kościoła pw. Matki Bożej Wspomożenia Wiernych. Marsz raciborski rozpocznie się o godz. 15.00 na Rynku, przy Kolumnie Maryjnej i przejdzie pod pomnik bł. Jana Pawła II przy kościele Matki Bożej.

 

Katolicka Agencja Informacyjna

 

Marsz Życia w Lublinie

 

Marsz Życia pod hasłem „Świętowanie życia w rodzinie” przejdzie 3 czerwca ulicami Lublina. Ma być okazją do publicznego okazywania radości z faktu życia w rodzinie i manifestacją poparcia dla wartości każdego ludzkiego życia. Po raz pierwszy lubelska inicjatywa wpisana została w ogólnopolski ruch marszowy dla życia i rodziny.

Marsz organizują Centrum Duszpasterstwa Młodzieży, Domowy Kościół Ruchu Światło-Życie, Fundacja Szczęśliwe Dzieciństwo, Katolickie Stowarzyszenie Civitas Christiana, Duszpasterstwo Rodzin Archidiecezji Lubelskiej, Duszpasterstwo Akademickie KUL, Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży oraz Koło Naukowe Studentów Nauk o Rodzinie KUL.

Podczas konferencji prasowej 30 maja ks. Marek Urban, szef Centrum Duszpasterstwa Młodzieży podkreślił, że Marsz Życia w Lublinie ma być „wielkim hołdem oddawanym życiu, a także wyrazem szczególnej radości z niego”. – Przede wszystkim to święto rodzin. Chcemy pokazać, jak ważne miejsce w życiu społecznym zajmuje rodzina. Podziękować babciom i dziadkom, że dzięki nim jesteśmy tacy, jacy jesteśmy; dostrzec wartość życia małżeńskiego, znaczenie wspólnego świętowania naszych rocznic – mówił. Zaznaczył, że w codziennych troskach wartość życia jest często spychana na margines, dlatego potrzebne są takie dni, kiedy można ją na nowo odkryć.

W Lublinie Marsze Życia organizowane są od 2003 roku, do tej pory w Dzień Świętości Życia. W tym roku inicjatywa wpisana została w ogólnopolski ruch, pozostający w łączności ze Światowym Spotkaniem Rodzin, w tym roku odbywającym się w Mediolanie.

Do udziału w wydarzeniu w Lublinie zaproszone zostały wspólnoty, ruchy i stowarzyszenia katolickie, duszpasterstwa akademickie oraz szkoły.

Wydarzenie rozpocznie się 3 czerwca o godz. 15.00 na scenie pod Kolegium Jana Pawła II KUL, gdzie odbywać się będą konkursy rodzinne, wspólne tańce i śpiewanie. O godz. 16.00 uczestnicy marszu wyruszą Alejami Racławickimi do archikatedry, gdzie o godz. 17.00 mszy św. przewodniczył będzie metropolita lubelski abp Stanisław Budzik.

Na wydarzenie wybiorą się wraz z dziećmi Mariola i Marcin Demkowscy z Niepublicznej Szkoły Podstawowej „Skrzydła”, powstałej z inspiracji rodziców, którzy chcieli, by szkoła uzupełniała, wspierała i wzmacniała rodzinę.

– Warto jest świętować to, co ważne. Życie naszych dzieci to wielki skarb, którego wartość czasami na co dzień w troskach i trudnościach gdzieś umyka. To będzie dobry czas, by się zatrzymać, zobaczyć skarb naszego małżeństwa i rodziny i się nim ucieszyć. Zobaczyć, ilu nas jest, dla których te podstawowe wartości, miłości, życia, rodziny, są ważne – mówił Marcin Demkowski. Dodał, że jego zdaniem takie świadectwo to najlepszy sposób przekazywania dzieciom wartości.

Jego żona Mariola uważa, że rodziny często nie wiedzą, jak świętować i taki dzień może być świetną okazją, by im to pokazać.

Hasłem, które przyświeca marszom w całej Polsce są słowa „Rodzina receptą na kryzys”. Wacław Czakon z Fundacji Szczęśliwe Dzieciństwo podkreśla, że długoletnie doświadczenie pracy z dziećmi i młodzieżą pokazuje mu, że wielodzietność jest jednym z czynników dobrego wychowania. – Te dzieci mają bardziej dojrzałą osobowość, więc są sprawniejsze w życiu zawodowym. Nawet jeśli to dotyczy rodziny, która ma kłopoty finansowe, rodzeństwo zaczyna się w pewnym momencie współorganizować, wspierać, to wyzwala w nich dojrzałość społeczną i moralną, bo biorą za siebie odpowiedzialność wzajemnie – mówił.

– Znam mnóstwo takich sytuacji. Wielodzietność służy lepszej dojrzałości społecznej, co się przegląda na sprawniejsze życie dla dzieci, które wychodzą z tych rodzin – dodał.

Patronat nad wydarzeniem objęli abp Stanisław Budzik, prezydent miasta Krzysztof Żuk, marszałek województwa lubelskiego Krzysztof Hetman, przewodniczący Rady Miasta Piotr Kowalczyk i Kurator Oświaty w Lublinie Krzysztof Babisz.

Szczegółowe informacje dotyczące Marszu Życia można znaleźć na stronie internetowej: www.marszzycia.lublin.pl.

 

Katolicka Agencja Informacyjna

 

Ulicami 45 miast 3 czerwca przejdą Marsze dla Życia i Rodziny

 

Ulicami 45 miast przejdą 3 czerwca Marsze dla Życia i Rodziny. Ich hasłem będzie „Rodzina receptą na kryzys”, a odbędą się one w łączności z VII Światowym Spotkaniem Rodzin w Mediolanie. Uczestnicy będą mieli też możliwość zapoznania się z Deklaracją na rzecz rodzin i złożenia pod nią podpisu.

Jesteśmy świadkami debaty cywilizacyjnej, na nowo formułowana jest definicja rodziny i warto, by głos w tej debacie zabrało również społeczeństwo, a nie tylko partie – powiedział podczas dzisiejszej konferencji prasowej w Warszawie Jacek Sapa, dyrektor Centrum Wspierania Inicjatyw dla Życia i Rodziny. – Musimy zadać sobie pytanie o to jaką cywilizację budujemy – dodał.

Jego zdaniem, ważne jest przywrócenie prestiżu rodzinom, a także przywrócenie kwestii rodzinnych jako pierwszego tematu w debacie polityków. Sapa przypomniał, że marsze dla życia i rodziny odbywają się w Polsce od 2006 r. i są konsekwencją wszelkich działań organizacji pro-life i prorodzinnych w naszym kraju. Marsz zorganizowany w 45 miastach tego samego dnia koordynuje Centrum Wspierania Inicjatyw dla Życia i Rodziny, które powstało dzięki współpracy kilku Fundacji.

Marsze są radosną manifestacją przywiązania do wartości rodzinnych i poszanowania życia. Są też świętem rodzin, okazją do publicznego zamanifestowania radości z posiadania rodziny oraz do zwrócenia uwagi opinii publicznej na sytuację rodzin. Uczestnicy wychodzą na ulice również po to, by upominać się o prawa tych, którzy sami nie mogą się bronić – dzieci nienarodzonych.

Jarosław Kniołek, koordynator projektu, tłumaczył hasło marszy „Rodzina receptą na kryzys”. Zaznaczył, że rodziny i sposób w jaki radzą sobie z własnym budżetem w różnych czasach może być wzorem dla wielu instytucji – wzorem gospodarności i odpowiedzialności.

Zaznaczył też, że w Warszawie Marsz połączony będzie z Dniem Dziękczynienia, który będzie swoistym finałem przemarszu przez stolicę – zakończy się festynem przy Świątyni Opatrzności Bożej na warszawskim Wilanowie. Przyszłe matki, które dopiero spodziewają się potomstwa a przyjdą na marsz, otrzymają dla swoich pociech body z logo marszu, na znak, że dzieci uczestniczyły w nim jeszcze przed swoimi narodzinami.

W Warszawie marsz rozpocznie się o godz. 10.00 przy Pomniku Kopernika na Krakowskim Przedmieściu, uczestnicy przejdą ul. Krakowskie Przedmieście i Senatorska na Plac teatralny, gdzie ok. 11.00 nastąpi finał. Po Marszu o godz. 12.00 w Świątyni Opatrzności Bożej na Wilanowie sprawowana będzie Msza św. a następnie piknik w ramach Dnia Dziękczynienia.

Sapa poinformował również, że w czasie marszu jego uczestnicy będą mogli zapoznać się z Deklaracją na rzecz rodzin, w której mają być zawarte postulaty o ulgi podatkowe dla rodzin oraz swobodę wychowywania dzieci. Będzie można również podpisać deklarację, która trafi potem do polityków, szczególnie tych, którzy uzyskali certyfikat „Przyjazny Życiu i Rodzinie”. Treść Deklaracji ma zostać przedstawiona publicznie na konferencji 4 czerwca.

Marsze wsparli znani dziennikarze telewizyjni i sportowi oraz wielokrotnie nagradzany kompozytor Michał Lorenc. Napisał on muzykę do spotów radiowych promujących Marsze.

Dla rozpropagowania Marszów przygotowano tysiące plakatów, setki tysięcy ulotek, spoty video w internecie i materiały promocyjne w lokalnych stacjach radiowych. Spoty znajdują się na YouTube oraz na Facebooku. Szczegółowe informacje dotyczące Marszów w poszczególnych miastach można znaleźć na stronie www.marsz.org.

Marsze odbędą się w łączności z VII Światowym Spotkaniem Rodzin w Mediolanie, które ma przebiegać pod hasłem „Rodzina: praca i świętowanie”. – Dla osób, które nie mogą uczestniczyć bezpośrednio w kongresie w Mediolanie i spotkać się z Benedyktem XVI, Marsze stanowią doskonałą okazję do tego, by zamanifestować przywiązanie do wartości rodzinnych i szacunek do życia. Warto wziąć udział w Marszu w swoim mieście właśnie po to, by publicznie dać wyraz swoim przekonaniom – zachęca rzeczniczka Centrum Wspierania Inicjatyw dla Życia i Rodziny, Anna Borkowska-Kniołek. Dodaje, że Benedykt XVI w Liście na VII Światowe Spotkanie Rodzin podkreśla rolę pracy i świętowania w życiu rodzin. Ze względu na kryzys ekonomiczny, potrzebna jest zdaniem papieża refleksja i działanie ukierunkowane na pogodzenie wymogów i czasu pracy z potrzebami rodzin oraz na przywrócenie prawdziwego znaczenia święta.

 

Katolicka Agencja Informacyjna

 

Na Jasną Górę przybył Marsz dla Życia i Rodziny

 

O odpowiedzialność za losy rodziny, Kościoła i Ojczyzny oraz o życie na fundamencie prawdy zaapelował w niedzielę abp Wacław Depo. Metropolita częstochowski 27 maja przewodniczył Mszy św. w archikatedrze Świętej Rodziny na rozpoczęcie Marszu dla Życia i Rodziny, który przeszedł ulicami Częstochowy – z bazyliki archikatedralnej na Jasną Górę.

Marsz, nad którym patronat honorowy objął metropolita częstochowski odbył się pod hasłem „Rodzina szkołą właściwych wyborów”.

W homilii wygłoszonej w archikatedrze częstochowskiej abp Depo zauważył, że „Europa nie pyta już dziś o Boga, o moralność, o sens życia rodziny a te wszystkie pytania zostały zepchnięte na margines”.

Metropolita częstochowski przypomniał, że „kryzys naszego świata polega na tym, że przestał szukać prawdy i przestał się pytać o źródła skąd pochodzimy, dokąd zmierzamy i jaka jest nasza przyszłość”. – Dla nas Ewangelia nie jest tylko jedną z wielu prawd, nie jest jedynie programem na życie, ale jest Jezusem Chrystusem. To On jest Drogą. Kto Go nie odnajdzie zagubi się – mówił abp Depo.

Arcybiskup przypomniał również, że „Bóg jest źródłem miłości prawdziwej i fundamentem ocalenia”. Mówił, że „rodzina jest nierozerwalną wspólnotą życia i miłości.” – Wszelkie programy, które sprzeciwiają się zamysłowi Bożemu są przeciwko człowiekowi i przeciwko jego przyszłości – przekonywał abp Depo.

Metropolita częstochowski zaapelował, żeby „nie dać się zastraszyć różnym formom negacji wiary w Boga i tej nadziei, którą w Nim pokładamy”. Wzywał do modlitwy o to, by „polscy parlamentarzyści i dziennikarze, wszyscy mający wpływ na opinię publiczną i na kształt życia publicznego potwierdzali prawdę, że od poczęcia dziecko jest człowiekiem”.

Po Mszy św. uczestnicy Marszu, m. in. członkowie ruchów i stowarzyszeń prorodzinnych, osoby konsekrowane, rodziny, mieszkańcy Częstochowy podczas przemarszu Aleją Najświętszej Maryi Panny, złożyli kwiaty pod pomnikiem bł. Jana Pawła II – papieża pielgrzyma. W drodze na Jasną Górę, na placu Biegańskiego, odczytany został apel skierowany do władz miasta w obronie ludzkiego życia.

Organizatorami Marszu byli Wydział Duszpasterstwa Rodzin Archidiecezji Częstochowskiej, Rada Ruchów i Stowarzyszeń Archidiecezji Częstochowskiej i Fundacja dla Życia i Rodziny im. Jana Pawła II.

W organizację Marszu włączyło się również Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży, które 25 marca rozpoczęło akcję „Pielucha dla Malucha”. Jej celem było zebranie jak największej ilości pieluszek dla niemowlaków w Domach Samotnej Matki.

Marsz dla Życia i Rodziny jest wyrazem naszego poparcia dla życia i godności człowieka od chwili poczęcia aż do naturalnej śmierci. To manifestacja solidarności z najbardziej bezbronnymi i cierpiącymi” – podkreślili organizatorzy Marszu.

– W nawiązaniu do zbliżającego się Światowego Spotkania Rodzin z Benedyktem XVI w Mediolanie pragnęliśmy, aby Marsz stał się promocją życia i piękna polskiej rodziny, wspólnym świętowaniem i uwielbieniem Boga – dodał Grzegorz Nienartowicz przewodniczący Rady Ruchów i Stowarzyszeń Archidiecezji Częstochowskiej.

 

Katolicka Agencja Informacyjna

 

„Rodzina receptą na kryzys” – ulicami Gniezna przeszedł Marsz dla Życia i Rodziny

 

Ulicami Gniezna przeszedł 27 maja Marsz dla Życia i Rodziny. Uczestnicy, niosąc kolorowe transparenty, flagi i chorągiewki, często z dziećmi w wózkach i na rękach, publicznie manifestowali radość z posiadania rodziny i apelowali o ochronę życia nienarodzonych.

Marsz wyruszył spod pomnika św. Wojciecha i centralną ulicą Gniezna przeszedł na Rynek, gdzie organizatorzy manifestacji odczytali apel do władz i mieszkańców miasta.

„Idąc ulicami Gniezna chcemy promować rodzinę, której podstawą jest małżeństwo – związek mężczyzny i kobiety oraz promować życie, które z tego związku bierze swój początek. Niech ten marsz będzie wyrazem tego, że nigdy nie zaakceptujemy grzechu, jakim jest zabijanie naszych bliźnich – dzieci nienarodzonych oraz osób chorych i ludzi w podeszłym wieku” – mówił w imieniu organizatorów Hieronim Muraszko.

Do uczestników marszu przemówił także dr Paweł Wosicki – prezes Polskiej Federacji Ruchów Obrony Życia. Jak mówił, w Polsce coraz częściej słychać głosy domagające się prawa do zabijania dzieci. Ludzkie dziecko coraz częściej staje się produktem nowoczesnej technologii, dawcą komórek i organów.

„Wytwarza się dzieci o określonych cechach, poddaje się je selekcji. Tysiące powołanych do życia metodą in vitro poczętych dzieci, zamrożonych w ciekłym azocie, czeka zawieszonych pomiędzy życiem a śmiercią. Narasta atak na małżeństwo i rodzinę” – mówił Paweł Wosicki.

Podkreślił również, że obronę życia i rodziny podejmować na wielu frontach i płaszczyznach. Zacząć należy od siebie, a więc uczyć się i uczyć innych. Kolejne zadanie obrońców życia jest działanie na rzecz odpowiedniego, zgodnego z naturalnym ustawodawstwa.

„Musimy dążyć do tego, aby każdy człowiek bez względu na stan zdrowia i warunki poczęcia, miał prawo do życia, aby rodzina miała warunki umożliwiające jej zrodzenie i wychowanie potomstwa. Jednocześnie musimy protestować, gdy przyrodzone prawa człowieka i rodziny są łamane” – tłumaczył prezes Federacji Ruchów Obrony Życia.

Z Rynku marsz ruszył w kierunku katedry, gdzie z jego uczestnikami spotkał się Prymas Polski abp Józef Kowalczyk. Dziękując za udział w manifestacji podkreślił, że życie to największy dar, jaki człowiek otrzymuje od Boga i dar ten nie może być przedmiotem jakiejkolwiek dyskusji, zwłaszcza takiej, na której zbijany jest kapitał polityczny.

Abp Kowalczyk zachęcał również do dalszych działań na rzecz ochrony życia i promocji rodziny. „Musimy bronić życia, cenić je i nie pozwalać, by ktokolwiek je lekceważył” – mówił na koniec Prymas.

Po zakończeniu marszu uczestnicy przeszli do katedry gnieźnieńskiej, gdzie odbył się koncert Chóru im. św. Ojca Pio. Uczestniczyli również w nabożeństwie majowym oraz Mszy św. sprawowanej pod przewodnictwem proboszcza i kustosza katedry ks. kan. Jana Kasprowicza. Homilię podczas Eucharystii wygłosił ks. kan. Franciszek z referatu duszpasterstwa rodzin Kurii Metropolitalnej w Gnieźnie.

Gnieźnieński Marsz dla Życia i Rodziny zorganizowało Porozumienie „Gniezno dla Życia”. Organizatorzy rozdawali również specjalne kartki zaadresowane do Prezydenta RP, na których prócz pozdrowienia z Piastowskiego Gniezna znalazła się także prośba o wsparcie ustaw broniących życia od poczęcia do naturalnej śmierci.

 

Katolicka Agencja Informacyjna

 

Abp Ziemba zachęca do udziału w Marszu dla Życia i Rodziny

 

Państwo i jego struktury składają się z rodzin. Nie ma silnego państwa bez silnych, prężnych rodzin. Nasze rodziny tworzą państwo. Nasz udział w Marszu będzie tego świadectwem – napisał abp Wojciech Ziemba w komunikacie w sprawie Marszu dla życia i rodzin, który w ramach ogłoszeń duszpasterskich czytany jest dzisiaj w kościołach Archidiecezji Warmińskiej.

Metropolita warmiński zachęca wiernych archidiecezji, ruchy katolickie, wspólnoty, rodziny, rodziców i dzieci do udziału w marszu, by publicznie zamanifestować radość bycia rodziną, by spotkać osoby, z którymi dzielimy te same wartości, a więc tworzymy niejako wspólnotę rodzin. Będziemy maszerować również dlatego – pisze abp Ziemba, by zwrócić uwagę opinii publicznej i władz na kondycję rodziny w dobie kryzysu moralnego i ekonomicznego w naszym kraju, by upomnieć się o prawa tych, którzy sami nie mogą się bronić – dzieci nienarodzonych. Państwo powinno chronić każde życie od poczęcia do naturalnej śmierci.

Marsz dla Życia i Rodziny odbędzie się w najbliższą niedzielę, 3 czerwca. Poprzedzi go Msza św. w konkatedrze św. Jakuba w Olsztynie o godz. 15.00 w intencji rodzin, o uzdrowienie relacji rodzinnych i obrony życia.

Następnie uczestnicy Marszu przejdą ulicami: Starego Miasta, Prostą, Roosvelta, Pieniężnego, Jana Pawła II, 11-go Listopada. Wszystko zakończy piknik rodzinny przy scenie staromiejskiej oraz przy zamku.

 

Katolicka Agencja Informacyjna

Leave a Reply