Meksyk: „śmiertelne żniwo” legalizacji aborcji w Dystrykcie Federalnym

Mexico CityPrawie 78 tysięcy dzieci zabitych przed urodzeniem – tyle ofiar pochłonęło funkcjonujące od 5 lat w aborcyjne prawo w liczącym niemal 9 mln. ludności Mieście Meksyk – Dystrykcie Federalnym. Podczas gdy obrońcy życia przypominają o „śmiertelnym żniwie”, jakie przyniosła ustawa pozwalająca na zabijanie dzieci poczętych do 12. tygodnia ciąży, aktywiści proaborcyjni, związani z organizacjami i partiami lewicowymi 5. rocznicę legalizacji aborcji traktują jako okazję do świętowania i apelują, by podobne ustawodawstwo wprowadzić w całym Meksyku.

W stołecznym Dystrykcie Federalnym aborcje są dokonywane za darmo w szpitalach państwowych, finansowanych z podatków obywateli. Od 2007 roku, kiedy rządzące w stolicy Partia Demokratyczna Rewolucji oraz Rewolucyjna Partia Instytucjonalna przeforsowały liberalizację ustawodawstwa aborcyjnego, do państwowych szpitali z pytaniem o możliwość usunięcia dziecka nienarodzonego zgłosiło się 121 tys. 148 kobiet, z czego 77 tys. 919 zdecydowało się na jego zbicie. O danych tych poinformowała Martha Micher, wicedyrektorka Instytutu Kobiet w Mieście Meksyk, socjalistka, która domaga się legalizacji aborcji w całym kraju.

Zdaniem aktywistki partyjnej należy zerwać z „religijnymi mitami” nakazującymi dostrzegać w zabijaniu niewinnych istot ludzkich grzech ciężki. Według statystyk jednej z organizacji proaborcyjnych jedna czwarta kobiet, które dokonały aborcji w ciągu ostatnich 5 lat przyjechała do stolicy z innych części kraju. Większość z nich to katoliczki.

Obrońcy życia przypominają, że wraz z wprowadzeniem ustawodawstwa proaborcyjnego w Dystrykcie Federalnym, gwałtownie wzrosła liczba ciąż wśród nastolatek. Szacuje się, że od tego czasu w stolicy Meksyku około 6 tys. nieletnich dziewcząt dokonało aborcji, a kolejne 12 tys. urodziło dzieci. Dwie trzecie nieplanowych ciąż w Meksyku zdarza się wśród osób stosujących środki antykoncepcyjne.

Wprowadzenie w 2007 roku w Dystrykcie Federalnym prawo aborcyjne spowodowało, że w 13 innych stanach uchwalono poprawki do stanowych konstytucji, uniemożliwiające przyjęcie w przyszłości podobnego ustawodawstwa, a w konsekwencji uznające prawo do życia za najbardziej podstawowe prawo człowieka i gwarantujące ochronę życia poczętego.

 

Katolicka Agencja Informacyjna

Leave a Reply