Narodowy Dzień Życia (2 wiadomości agencyjne)

 Warszawa: wręczono Tulipany Narodowego Dnia Życia

Brygida Grysiak, Tomasz Terlikowski, Federacja Inicjatyw Oświatowych i Szczecin – to laureaci Tulipanów Narodowego Dnia Życia. Nagrody wręczono 21 marca w Warszawie. Mają one służyć promocji osób, inicjatyw prawnych i rozwiązań, które wspierają rodzinę, poprawiają jej sytuację ekonomiczną i pozycję społeczną. Jest to już czwarta edycja tych wyróżnień, które przyznaje Fundacja Narodowego Dnia Życia.

Jak co roku Tulipany wręczane są przy okazji konferencji prasowej przed obchodzonym 24 marca Narodowym Dniem Życia. Przyznaje je, w imieniu Fundacji, specjalne jury złożone między innymi z naukowców, działaczy społecznych i artystów. Wyróżnienie wręczane jest w czterech kategoriach: samorząd przyjazny rodzinie, dziennikarz, dzieło kultury i inicjatywa społeczna.

W pierwszej grupie wyróżniono w tym roku Szczecin za tworzenie przestrzeni przyjaznej rodzinie. Szczecin jako kolejne polskie miasto wprowadził Kartę Dużej Rodziny. Warto zwrócić uwagę na fakt, że projekt „Szczecin przyjazny rodzinie” zapewnia wsparcie rodzicom posiadającym już dwójkę dzieci. W ciągu pół roku funkcjonowania projektu skorzystało z niego ponad 6,5 tys. tamtejszych rodzin. Godną pochwały praktyką jest również zachęcanie prywatnych przedsiębiorców do przyłączenia się do programu.

Wśród dziennikarz nagrodę odebrał Tomasz Terlikowski, który w czasie swojej wieloletniej pracy publicystycznej dał się poznać jako osoba wytrwale występująca w obronie wartości podstawowych dla naszej cywilizacji. Redaktor Terlikowski potrafi w wiarygodny i zarazem atrakcyjny dziennikarsko sposób przedstawić prawdę o związku kobiety i mężczyzny jako podstawie małżeństwa i rodziny, ze swej natury otwartych na nowe życie, i stanowiących dla dzieci najlepszą przestrzeń dorastania w miłości do odpowiedzialnej wolności – czytamy w uzasadnieniu jury.

W kategorii dzieło kultury Fundacja wyróżniła Brygidę Grysiak za książkę „Wybrałam życie”. W uzasadnieniu podano, iż publikacja ta może pomóc wielu ludziom wybrać życie przeciwko pokusom nicości. Zebrane w tomie reportaże przedstawiają dzieje decyzji kobiet, które nie zdecydowały się na aborcję. Bohaterki książki Grysiak różnią się wieloma rzeczami: wiekiem, wykształceniem, wykonywanym zawodem czy pozycją społeczną, łączy je natomiast jedno: doświadczenie wolności wyboru życia przeciwko różnym wygodnym bądź zideologizowanym „podpowiedziom”, które tak chętnie dostarcza współczesność.

Federacja Inicjatyw Oświatowych otrzymała Tulipany w kategorii inicjatywa społeczna. Organizacja od 13 lat wspiera przekazywanie szkół stowarzyszeniom zakładanym przez rodziców. Od początku działania FIO już 400 szkół zagrożonych zamknięciem „zmieniło właściciela”, a ogromna część z nich działa z sukcesem.

Przyznano również dwa wyróżnienia w kategorii inicjatywa społeczna: dla Stowarzyszenie KoLiber za kampanię „KoLiber dla życia” oraz dla Komitetu Budowy Pomnika Dzieci Utraconych w Koszalinie.

 

Katolicka Agencja Informacyjna

 

„Kierunek: dziecko” – wystartowała kampania z okazji Narodowego Dnia Życia

 

2,5 miliona Polaków bezskutecznie stara się o urodzenie dziecka. Do tego liczba poronień sięga ponad 40 tysięcy rocznie. Jak zmienić ten stan rzeczy, by młodzi Polacy mogli cieszyć się potomstwem? Jak odwrócić spadkową tendencję demograficzną? Tym problemom wychodzi naprzeciw Fundacja Komitetu Obchodów Narodowego Dnia Życia, która zainaugurowała 21 marca kampanię społeczną „Kierunek: dziecko”.

Podczas konferencji prasowej w siedzibie PAP w Warszawie przedstawiciele inicjatywy zapewnili, że podobnie jak w latach ubiegłych, kampania będzie miała jedynie pozytywny wydźwięk, a jej celem będzie afirmacja wartości rodzinnych. Organizatorom zależy na promocji dobrych wzorców i budowaniu przyjaznego klimatu wokół rodziny.

– W tegorocznej kampanii będziemy promowali styl życia, który pomoże kobietom i mężczyznom uporać się z problemem niepłodności – poinformował w rozmowie z KAI Marek Plotzke z Fundacji Komitetu Obchodów Narodowego Dnia Życia. Okazuje się, że bezpłodność jest problemem, o którym prawie w ogóle się nie mówi, a tymczasem dotyczy nawet kilkunastu procent par w Polsce. Do tego dochodzi około 40 tys. poronień rocznie. „Jak mówią eksperci dużej części tych problemów można by było uniknąć zmieniając tryb życia na zdrowszy, spokojniejszy. I o tym będziemy mówili podczas tegorocznej kampanii” – zapewnia Plotzke i dodaje, że Polska znalazła się na progu katastrofy demograficznej. Wskaźnik dzietności w naszym kraju wynosi 1,3, więc mamy nadzieję, że nasza kampania choć trochę zmieni ten stan rzeczy.

Podczas dzisiejszej konferencji zwrócono uwagę, że już od ponad 100 lat opieka medyczna w czasie ciąży jest standardem. W tej perspektywie opieka prekoncepcyjna dopiero rozwija się, choć jest równie ważna ze względu na dobro dziecka i matki. – Przygotowanie do poczęcia dziecka, zarówno fizyczne, jak i psychiczne i emocjonalne powinno korzystnie wpłynąć na możliwość zajścia w ciążę, przebieg ciąży, porodu, prawdopodobnie również na stan zdrowia matki po porodzie i dalszy rozwój dziecka – wyjaśniła dr Ewa Prokop, ekspert kampanii „Kierunek: dziecko”.

Kłopoty z płodnością mogą mieć również podłoże psychologiczne. Rozmaite uwięzione emocje, nierozwiązane problemy z dzieciństwa, stres, trudności w relacjach z bliskimi osobami i wiele innych czynników – wszystko to może wpływać na blokowanie płodności. Jak zatem wspomóc swoją płodność? – Potrzebna jest zmiana stylu życia. Zachęcam do tego by żyć pełnią życia, by zadbać o swoją kobiecość czy męskość, a przede wszystkim zadbać o swój związek. Czasami wystarczy po prostu z kimś pogadać o swoim problemie. To wszystko wydaje się takie proste, że aż o tym zapominamy i nie bierzemy pod uwagę tego, że to jest powodem trudności z poczęciem upragnionego dziecka – wyjaśnia Agnieszka Doboszyńska, doradca psychologiczny.

Jednym z elementów kampanii „Kierunek: dziecko” będzie poradnik poświęcony medycznym i psychologicznym aspektom w dziedzinie płodności. Publikacja zostanie zaprezentowana 26 maja, w Dzień Matki. W poradniku znajdzie się m.in. część przeznaczona dla rodziców, informująca jak dbać o prawidłowy rozwój płodności swoich dzieci. Eksperci z Fundacji Mater Care Polska na łamach poradnika zajmą się medycznymi i psychologicznymi aspektami zdrowia służącego osiągnięciu poczęcia dziecka.

 

Katolicka Agencja Informacyjna

Leave a Reply