Marek Jurek: nie można zmuszać farmaceutów do sprzedawania środków antykoncepcyjnych

Marek JurekNie można zmuszać farmaceutów do sprzedawania środków antykoncepcyjnych – mówił Marek Jurek, który uczestniczył w zakończonym wczoraj Tygodniu Społecznym w Radomiu. Zachęcił jednocześnie posłów do napisania interpelacji lub apelu do ministra zdrowia w tej sprawie. – Tutaj nie co pytać sekretarzy generalnych partii, ale trzeba działać – mówi lider Prawicy Rzeczypospolitej.

W Polsce legalnie, decyzją ministra zdrowia, wbrew obowiązującemu prawu, dystrybuuje się środki poronne i zmusza się do tego aptekarzy. – Trzeba zgłosić interpelację do ministerstwa zdrowia lub napisać wspólny apel, o jak najszybsze zaniechanie tej praktyki. Trzeba podjąć dalsze działania, aby rozporządzenia nie naruszały ustaw – mówił Marek Jurek.

Stowarzyszenie Farmaceutów Katolickich w Polsce w ubiegłym roku rozpoczęło akcję zbierania podpisów pod deklaracją sprzeciwu wobec zmuszania aptekarzy do sprzedaży środków antykoncepcyjnych wbrew własnemu sumieniu. Na stronie www.sumienie-farm.pl nadal można podpisać się pod deklaracją sprzeciwu. Stowarzyszenie Farmaceutów Katolickich w Polsce przypomina tam, że Rada Europy dnia 7 października 2010 przyjęła rezolucję, pt. Prawo do klauzuli sumienia w ramach legalnej opieki medycznej. Wzywa ona do respektowania prawa pracowników medycznych do klauzuli sumienia. Z tego prawa korzystają w Polsce lekarze, jednak odmawia się go farmaceutom, głównie pracującym w polskich aptekach.

Farmaceuci są zmuszani do sprzedawania środków farmakologicznych niszczących ludzką płodność lub zabijających zarodek ludzki w początkach jego istnienia. Jest to objaw poważnej dyskryminacji, której doświadczają polscy farmaceuci, pozbawieni prawa do korzystania z klauzuli sumienia. Działanie takie jest także sprzeczne z Kodeksem Etycznym Aptekarza, w którym w par. 3 stwierdza się, że powołaniem aptekarza jest współudział w ochronie życia i zdrowia oraz zapobieganie chorobom, a także z par. 4. mówiącym, że farmaceuta musi posiadać wolność postępowania zgodnie ze swoim sumieniem.

 

Katolicka Agencja Informacyjna

You Might Also Like

Leave a Reply