Obrońcy życia apelują do marszałek Sejmu by zajęła się projektem ochrony niepełnosprawnych dzieci

 Fundacja Pro – prawo do życia, Centrum Wspierania Inicjatyw dla Życia i Rodziny oraz Contra in Vitro domagają się od marszałek Sejmu Ewy Kopacz rozpatrzenia projektu ustawy Solidarnej Polski, który całkowicie zabrania aborcji dzieci niepełnoprawnych. Posłowie SP złożyli w Sejmie projekt ustawy w maju br.

Podczas zwołanej dziś w Sejmie konferencji prasowej, organizacje broniące życia poinformowały, że rozważają kolejną obywatelską inicjatywę ustawodawczą zmierzającą do usunięcia przesłanki eugenicznej z ustawy aborcyjnej. Zaapelowano do marszałek Kopacz o spotkanie z przedstawicielami organizacji pozarządowych w celu udzielenia informacji w tej sprawie.

Przypomniano również o szerokim poparciu Polaków dla inicjatyw dotyczących obrony życia. Przed półtora rokiem organizacje społeczne zjednoczone w Komitecie na rzecz projektu prawa do życia dla wszystkich dzieci, również tych przed narodzeniem, zebrały 600 tysięcy podpisów pod projektem ustawy całkowicie zakazującej aborcji w Polsce. – W pierwszym czytaniu zdobył on wyraźne poparcie w Sejmie – mówił podczas konferencji Mariusz Dzierżawski, członek Rady Fundacji Pro. W drugim czytaniu, prawie rok temu, na skutek wprowadzenia dyscypliny w klubie PO projekt przepadł 5 głosami.

Tamten projekt był projektem szerokim, likwidującym wszelkie przesłanki aborcyjne. Od 9 miesięcy Fundacja Pro – prawo do życia i inne organizacje prowadzą kampanię przeciwko aborcji eugenicznej – powiedział Dzierżawski. – Ta kampania wywołuje duży oddźwięk społeczny, mamy duże poparcie – dodał.

Dzierżawski zapowiedział również możliwość organizacji kolejnej inicjatywy obywatelskiej w sprawie obrony życia. Jeśli projekt jest obywatelski, to zgodnie z przepisami musi zostać skierowany pod obrady Sejmu w przeciągu 3 miesięcy.

– Jeśli z rozmowy, o którą prosimy panią marszałek wyniknie, że ma ona trwałą wolę niedopuszczania tego projektu do procedowania, to trzeba będzie zebrać sto tysięcy podpisów – mówił w Sejmie mecenas Ludwik Skurzak. – Będziemy je zbierać tylko po to, aby zmusić panią marszałek do stosowania procedury, która obowiązuje w przypadku przepisów obywatelskich, a nie ma jej w przypadku innych przepisów – tłumaczył Skurzak.

Fundacja Pro – prawo do życia to organizacja pozarządowa walcząca o prawo do życia dla każdego nienarodzonego dziecka. Zorganizowała kilkaset wystaw Wybierz Życie, zebrała też ponad 600 tysięcy podpisów pod obywatelskim projektem ustawy całkowicie zakazującej zabijania dzieci nienarodzonych w Polsce. Od 2011 roku regularnie organizuje w całym kraju pikiety przeciwko zabijaniu w polskich szpitalach dzieci z Zespołem Downa. Według CBOS, już 86% Polaków opowiada się za pełną ochroną życia.

 

Katolicka Agencja Informacyjna

You Might Also Like

Leave a Reply