Obrońcy życia domagają się śledztwa w polskich klinikach przeprowadzających in vitro

 Polska Federacja Ruchów Obrony Życia domaga się śledztwa w polskich klinikach przeprowadzających zabiegi in vitro, w których przechowuje się zamrożone zarodki ludzkie. Inspiracją do wystosowania w tej sprawie listu otwartego do Prokuratora Generalnego była wypowiedź ministra Jarosława Gowina nt. możliwego handlu embrionami i doświadczeniach na nich, ze względu na brak prawnych ograniczeń w polskim prawie.

Przypomnijmy, że w jednej z poznańskich klinik, która kilka lat wcześniej zajmowała się procedurą in vitro, znaleziono pusty pojemnik do przechowywania ludzkich zarodków. Poproszony o komentarz minister sprawiedliwości Jarosław Gowin w tvn24 mówił o tym, że nie ma gwarancji, iż w Polsce nie dochodzi do handlu ludzkimi zarodkami, które są potem wykorzystywane w eksperymentach.

Jego wypowiedź miała szeroki odzew medialny, w związku z którym minister Gowin wystosował oświadczenie zaznaczając, że jego wypowiedź została zmanipulowana i on sam nie powiedział, że w tej konkretnej klinice poznańskiej doszło do handlu embrionami. Tłumacząc później swoje intencje minister zaznaczył, że mówił ogólnie o zjawisku i patologiach mogących mieć miejsce w klinikach, o których był informowany kilka lat wcześniej, przy tworzeniu projektu ustawy bioetycznej.

Obrońcy życia, zrzeszeni w Polskiej Federacji Ruchów Obrony Życia wystosowali list otwarty do Prokuratora Generalnego z apelem o przeprowadzenie śledztwa w klinice w Poznaniu i w innych miejscach w Polsce, w których zamrażane są ludzkie embriony, mając na uwadze obowiązujące rozwiązania prawne, w tym konstytucyjne gwarancje ochrony prawa do życia dla każdego człowieka.

Polska Federacja Ruchów Obrony Życia zrzesza 130 organizacji prorodzinnych. W 2012 roku Federacja za swoją działalność została nagrodzona Europejską Nagrodą Obywatelską.

 

Katolicka Agencja Informacyjna

Leave a Reply