„Od Oceanu do Oceanu” – otwarcie wystawy na Jasnej Górze

 W Sali Rycerskiej na Jasnej Górze można od dziś oglądać wystawę fotograficzną zatytułowaną: „Od Oceanu do Oceanu – I etap peregrynacji kopii Ikony Częstochowskiej przez świat w obronie życia”. Celem peregrynacji obrazu od Władywostoku aż do Fatimy była modlitwa w intencji ochrony cywilizacji życia i miłości – powiedziała Ewa Kowalewska z Human Life International Polska.

Wystawa dokumentuje peregrynację słynnej Ikony w 24 krajach Europy i Azji, na trasie ok. 65 tys. km. – Nigdzie nie było agresji, żadnych aktów emocjonalnych przeciwko Matce Bożej. Była wielka modlitwa wielu ludzi w różnych językach i wielu narodów – opowiadała koordynatorka peregrynacji.

Uczestnicy pielgrzymkowej akcji rozdali 250 tys. ulotek z aktem powierzenia Matce Bożej ochrony cywilizacji życia, odwiedzili odwiedzili ok. 400 miejscowości, ok. 50 cerkwi prawosławnych. „Kościołów katolickich nie byłam w stanie policzyć, samych katedr było 75, wielkich sanktuariów 73” – wyliczała Kowalewska.

Wyraziła też przekonanie, że „Matka Bożą uczy ludzi kultury życia a także leczy”. – Było to widać zwłaszcza tam, na Wschodzie, gdzie zabijanych jest mnóstwo dzieci w łonach matek. Przychodziły kobiety i mówiły „Mateczko przebacz” – opowiadała Kowalewska. Modlitwa i potrzeba wybaczenia jest ogromna – podkreśliła koordynatorka peregrynacji Kopii Obrazu Matki Bożej.

Podczas otwarcia wystawy metropolita częstochowski abp Wacław Depo, zwrócił uwagę, że dzieło, w które zaangażowało się wiele osób świeckich, warto przeżyć w duchu wiary i słów: „nowe przylgnięcie do Chrystusa, przez pośrednictwo peregrynującej Maryi”.

O. prof. Zachariasz Jabłoński, zabierając głos w imieniu paulinów, wyraził wdzięczność i zarazem nadzieję na dalszy rozwój inicjatywy promującej modlitwę w intencji ochrony cywilizacji życia i miłości.

Peregrynacja „Od Oceanu do Oceanu” jest inicjatywą świeckich liderów ruchów obrony życia z 24 krajów. Poparły ją Kościoły katolicki i prawosławny. Na jesień planowany jest II etap peregrynacji, tym razem od Atlantyku do Pacyfiku, który swoim zasięgiem objąłby Stany Zjednoczone.

 

Katolicka Agencja Informacyjna

Leave a Reply