Słowacja: szpitale odmawiają aborcji „na życzenie”

Dwie kliniki uniwersyteckie w Bratysławie odmawiają wykonywania aborcji „na życzenie”, zgodnie z zasadą poszanowania klauzuli sumienia. Ich stanowisko poparł episkopat Słowacji oraz pozarządowa organizacja „Forum życia”.

Biskupi przypominają, że każde ludzkie życie jest darem Boga i musi być chronione od poczęcia aż do śmierci. Odnosząc się do decyzji lekarzy oraz pracowników służby zdrowia wspomnianych klinik episkopat podkreśla, że wypływa ono z prawdziwego humanizmu. Natomiast „Forum życia” zaznacza, że korzystają oni z należnych im praw, gdyż powołaniem medycyny jest ochrona życia a nie jego niszczenie.

Jednocześnie przestrzega przed próbami wywierania presji na lekarzy i pracowników służby zdrowia, aby wycofali się ze swego stanowiska. Protestuje przed określaniem aborcji jako „prawa człowieka”. Wskazuje, że matkom, które znalazły się w nieplanowanej czy „kryzysowej” ciąży społeczeństwo powinno spieszyć z pomocą, a życie dziecka musi być ocalone. „Forum życia” apeluje również do słowackich mediów o obiektywne i wyważone wypowiedzi na ten temat.

 

Katolicka Agencja Informacyjna

You Might Also Like

Leave a Reply